EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kirada TÜFE düzenlemesi Meclis’te kabul edildi

Kira düzenlemesi Meclis’ten geçerek yasalaştı. Artık yeni kira bedeli, bir önceki kira yılındaki TÜFE ortalamasına göre hesaplanacak.

Milyonlarca kişinin yüzünü güldürecek kira düzenlemesi Meclis’ten geçti. Buna göre artık yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemeyecek.

Döviz kurlarındaki hareketlilik yüzünden üretici fiyatlarının yükselmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre; Bakanlık, geçtiğimiz aylarda açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na dahil edilen yeni düzenlemeyle kira fiyat artış oranlarında baz alınan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) kullanılmasını kararlaştırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 Aralık enflasyonunda TÜFE'de yüzde 0.40 Yİ-ÜFE'de ise yüzde 2.22 düşüş görüldü. 2018 Aralık’taki gerilemeyle beraber yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 20.30, ÜFE'de ise yüzde 33.64 oldu.

YAKLAŞIK 10 PUANLIK FARK VAR

Kira artış oranlarında baz alınan 12 aylık ortalama ÜFE’de yüzde 27, TÜFE'de ise yüzde 16.33 olarak kaydedildi. Ancak enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber kira artış oranlarında ÜFE yerine TÜFE'nin baz alınmasını belirleyen düzenlemenin Meclis'ten geçmemesinden kaynaklı kira artış oranlarının ÜFE üzerinden yapılmaya devam edeceği belirtildi. Bu da bin TL olan kirada aylık 110 TL daha fazla ödenmesi anlamına geliyordu.

KİRALARI DÜŞÜRECEK DÜZENLEME MECLİS'TEN GEÇTİ

Dün gece yarısı milyonlarca kiracının ev sahipleri ile yapacakları zam oranı görüşmelerinde elini rahatlatacak olan düzenleme Meclis'ten geçti.

ÜFE YERİNE TÜFE BAZ ALINACAK

Meclis’ten geçen Torba Yasa'daki bir madde ile yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli, bir önceki kira yılında TÜFE 12 aylık ortalamasına göre değişim oranını geçemeyecek.

1000 TL'DE 110 TL DAHA AZ ÖDENECEK

Kararın kabul edilmesiyle birlikte 2019 yılındaki kira artış oranı TÜFE’deki 12 aylık ortalama olan yüzde 16’yı geçemeyecek. Buna göre bin TL ödeyen bir vatandaşın kirası en fazla yüzde 16'lık zam sonrası bin 160 TL’ye yükselecek. Eğer ÜFE baz alınsaydı yeni kira bedeli bin 270 TL’ye çıkacak ve kiracılar TÜFE'ye göre 110 TL daha fazla ödeyecekti.