EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kirada TL dönemi sektörü sevindirdi

Menkul ve gayrimenkulde alım-satım ve kiralamalar artık TL üzerinden yapılacak. Karar, sektörde büyük sevince neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte menkul ve gayrimenkulde alım-satım ve kiralamalar artık TL üzerinden yapılacak. Döviz üzerinden yapılan ve halen yürürlükte olan sözleşmeler ise 30 gün içinde TL’ye çevrilecek.

SİNAN ÖNCEL: BOŞ MAĞAZALAR HIZLA DOLACAK

Dövize endeksli kiralar nedeniyle perakende sektöründe dövizli kira maliyetleri 3 sene öncesine göre yüzde 70 artış göstermişti. Karar ile birlikte sadece alışveriş merkezlerinin değil caddelerdeki boş mağazaların da hızla dolacağını ifade eden Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, “Son yıllarda hangi mağazamızı kapatırız diye düşünüyorduk. Kararlı birlikte artık nerede mağaza açarız demeye başladık” dedi.

Rayiç bedellerin kararla birlikte dengeye oturacağını ifade eden Öncel, kirada anlaşılamaması durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı olacağını dile getirdi.

HULUSİ BELGÜ: BORCUN ERTELENMESİ LAZIM

Türkiye’de 410 civarında AVM olduğunu hatırlatan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü; “Banka borçlarının mutlak suretle ertelenmesi lazım. AVM'lerin yaklaşık yüzde 80'inin borcu var. Sektörde 17 milyar dolarlık yabancı yatırımı mevcut. Bu yatırımcıların da küstürülmemesi lazım” dedi.

NİZAMETTİN AŞA: DÖVİZLE ALIM-SATIMA ARACILIK ETMEME KARARI ALDIK

TL ile kira ve satışı desteklediklerini belirten İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Aşa; “Bundan sonra dövizle alım satışa aracılık etmeme kararını aldık. İnsanları TL’ye yönlendireceğiz. Şu an zaten TL bazında fiyat biçip dövize endeksliyorlardı” ifadelerini kullandı.

SANAYİCİLER DÖVİZLE KİRALAMADAN OLUMSUZ ETKİLENİYORDU

Organize Sanayi Bölgeleri ve Teknokent’lerde döviz cinsinden yapılan kiralamalar sanayicilerin tepkisine neden oluyordu. OSB içindeki otel, kreş, restoran, hatta otopark giderleri de dolar cinsinden ödeniyordu. Firma sahiplerinin verdiği bilgiye göre, döviz kontratları nedeniyle organize sanayi bölgelerindeki hizmet maliyetleri, 5 ayda yüzde 60 zamlandı. Döviz destekli arazi rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara bulunuyor. Arazilerin rant için boş tutulmasının da etkisiyle metrekare fiyatlarının 3 bin dolara dayandığı bu bölgelerde üretim de risk altındaydı. Karar, sanayiciler tarafından sevinçle karşılandı.

MAL SAHİPLERİ İLE KİRACILAR BELİRSİZLİĞİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR

Söz konusu karardan sonra mal sahipleri ile kiracılar, sözleşmelerin hangi kur üzerinden TL’ye çevrileceği belirsizliğinin bir an önce giderilmesini bekliyor. Kararda, herhangi bir kur ve oran belirtilmediğine dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle karşılıklı belirlenen kurlarla yapılacak pek çok işlemin yargıya taşınabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.