Validebağ Konakları
1 Yıl Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
3 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Kiracılar ve mülk sahipleri için ‘kira zammı’ rehberi

Kiracılar ile mülk sahipleri arasındaki en fazla sorun ise kira artış zamanında ortaya çıkıyor. Peki kira artış oranı nedir? Nasıl hesaplanır? Tüm detaylar haberimizde…

Milyonlarca kişi ya kiralık evde oturuyor ya da işyeri için mülk sahiplerine kira ödemesi yapıyor. Kira, Türkiye’de hem vatandaşlar hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir gider olma özelliğine sahip.

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; en çok kira kontratlarının yenilendiği dönem Ekim-Kasım ayları. Fakat her yıl kiranın neye göre artırılacağı kafaları karıştırıyor. Kira artışı, yasa ile sınırlandırılmış durumda. Bu sınır, 1 Temmuz 2012 tarihinde çıkarılan yeni Borçlar Kanunu ile belirlendi.

KİRA ZAMMINDA ÜFE’YE BAKILIYOR

Borçlar Kanunu’ndaki 344’üncü maddeye göre konut için kira artışı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ye (ÜFE) göre yapılabiliyor. Taraflar anlaşsa da kira zammı belirlenen sınırın üzerinde yapılamıyor.

Burada önemli olan nokra ÜFE’nin her ay açıklanan enflasyonla karıştırılmaması. Çünkü en çok yanlış bu konuda yapılıyor. ‘ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak’ diyen kişi de konuyu yanlış biliyor demektir.

12 AYLIK ORTALAMA ALINIYOR

Kira zammı için ÜFE’de aylık veya yıllık orana bakılmıyor, 12 aylık ortalamaya bakılıyor. Bu rakam Kasım ayı için yüzde 23.73 olarak açıklandı. Ekimde ise yüzde 21.36 olarak açıklanmıştı.

Açıklanan yeni orana göre, sözleşmesi bu ay bitecek olan kiracıların yeni zammı yüzde 23.73’le yenileyecek. Yani bin TL'lik kira, yeni zam ile birlikte bin 237 TL olacak. Toplamda yıllık ek maliyet ise 2 bin 848 TL.

Yüzde 23.73 zam için tavan olarak belirleniyor. Mülk sahibi ve kiracı bunun altında bir bedele de anlaşabilir. Fakat belirlenen bu rakamdan daha yüksek bir zammın istenmesi halinde ise yargı yolu açık. Yargıtay’ın bu konuda emsal kararları bulunuyor.

YENİ DÜZENLEME BEKLENİYOR

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile kira artışında ÜFE yerine TÜFE’ye endeksleme kararı alındı. Eğer bugün 12 aylık ortalama ile TÜFE’ye göre kira artışı uygulaması başlamış olsaydı, kira artışı en çok yüzde 14.90 olacaktı. Bu durumda bir yılda bin 59 TL kiracının cebinde kalacaktı.

Bunun yanı sıra Borçlar Kanunu’ndaki kira artış maddesinin uygulanması işyerleri için 2020’de yürürlüğe girecek.