EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kiracı ev sahibinden kira indirimi talep edebilir mi?

Sözleşme yenileme zamanı gelen kiracılar birçok sorunun cevabını arıyor. Bunların başında ise kira indirimi talep etme hakkı geliyor. Tüm detaylar haberimizde…

Kiralara, sözleşme yenileme döneminde zam yapılıyor. Vatan Gazetesi’nde yer alan habere göre; kiracılar, Ev sahiplerinin kiraya zam yapması zorunlu mu?, Ev sahipleri her yıl kiraya düzenli olarak zam yapma hakkına sahipler mi?, Ev sahibinden zam yapması yerine indirime gitmesi istenebilir mi? gibi soruların cevabını arıyor.

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin ESAS NO. 2014/1986, KARAR NO. 2014/2823 ve 11.3.2014 tarihli kararına göre, kiracının kira tutarının tespiti için dava açma hakkına sahip olduğunu gösteriyor. Çünkü kira artışı, sınırlı bir artıştır. Yani bunun adil bir şekilde yapılması gerekiyor. Örnek kira bedelleri de bu miktar tayin edilirken dikkate alınıyor. Bu durumda çevredeki benzer mülklerin kiralarına bakılarak mal sahibinden indirim yapması talep edilebilir. Eğer bu talep kabul görmezse mahkemeye başvuruda bulunulması gerekiyor.