Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Kiracı ev sahibinden kira indirimi talep edebilir mi?

Sözleşme yenileme zamanı gelen kiracılar birçok sorunun cevabını arıyor. Bunların başında ise kira indirimi talep etme hakkı geliyor. Tüm detaylar haberimizde…

Kiralara, sözleşme yenileme döneminde zam yapılıyor. Vatan Gazetesi’nde yer alan habere göre; kiracılar, Ev sahiplerinin kiraya zam yapması zorunlu mu?, Ev sahipleri her yıl kiraya düzenli olarak zam yapma hakkına sahipler mi?, Ev sahibinden zam yapması yerine indirime gitmesi istenebilir mi? gibi soruların cevabını arıyor.

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin ESAS NO. 2014/1986, KARAR NO. 2014/2823 ve 11.3.2014 tarihli kararına göre, kiracının kira tutarının tespiti için dava açma hakkına sahip olduğunu gösteriyor. Çünkü kira artışı, sınırlı bir artıştır. Yani bunun adil bir şekilde yapılması gerekiyor. Örnek kira bedelleri de bu miktar tayin edilirken dikkate alınıyor. Bu durumda çevredeki benzer mülklerin kiralarına bakılarak mal sahibinden indirim yapması talep edilebilir. Eğer bu talep kabul görmezse mahkemeye başvuruda bulunulması gerekiyor.