Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Kira zammında TÜFE dönemi başlıyor

Milyonlarca kiracı ve konut sahibini yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif, kira zammının ÜFE’ye göre değil de TÜFE’ye göre yapılmasını öngörüyor.

Milyonlarca kiracı ve konut sahibini yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifin yasalaşması durumunda artık kira artışı ÜFE yerine TÜFE’ye göre hesaplanacak. Böylece kiracıların yüzde 10 daha az ödeme yapması hedefleniyor.

MEVCUT YASA İLE ÜFE’YE GÖRE YAPILIYOR

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kiracı bulunuyor. Yürürlükteki yasaya göre kira zammı, son 12 aylık ortalama üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre belirleniyor. Bu rakam, bu ay yüzde 25.52 oldu. Buna göre bin TL’lik kira ödeyen bir kişinin gelecek ayki kirası bin 255 TL olacak.

ZAMLAR 2019'DA TÜFE'YE GÖRE

Yeni Ekonomi Paketi ile birlikte kira artış hesaplamalarının artık ÜFE’ye göre değil, TÜFE’ye göre olması karar alınmıştı. 3 senelik olacak şekilde hazırlanan program 2019-2021 yıllarını kapsıyor.

ÜFE VE TÜFE ARASINDAKİ FARK NE?

ÜFE ile TÜFE arasındaki temel fark, kapsamdan dolayı değişiyor. Hizmetler sektörü ÜFE’de bulunmazken TÜFE’de hizmetler sektörü önemli bir yer tutuyor. Ayrıca ÜFE, dış etkenlere daha bağlı olarak değişiyor. ÜFE ve TÜFE verileri ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.