EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kira sözleşmelerinde dövizden TL’ye dönüşün kuru belli oldu

Kira sözleşmelerinde dövizden TL’ye dönüşün kuru belli oldu. TL’ye dönüşte anlaşamayan taraflar kurda sözleşme tarihini esas alacak. Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte Türkiye’de yerleşik kişilerin her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapması kararı alındı. Buna göre dövizle kiralama ve satış yasaklandı. Peki TL’ye geçişte hangi kur baz alınacak? İşte cevabı…

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’in haberine göre; kira sözleşmelerinde döviz kurundan TL’ye geçişte hangi kurun esas alınacağı belli oldu. TL’ye dönüşte anlaşamayan taraflar kurda sözleşme tarihini esas alacak.

YENİLEME SÜRECİ TÜFE ORANINA GÖRE BELİRLENECEK

Sözleşme tarihini esas almaya örnek verecek olursak, 2 Ocak 2018’den önce yapılan sözleşmelerde döviz kuru 2 Ocak 2018’deki Merkez Bankası efektif satış kuru olan 3.77 TL üzerinde baz alınacak. 2 Ocak 2018’den sonra yapılan sözleşmelerde ise sözleşme tarihinde geçerli Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak ve hesaplama bu şekilde yapılacak.

Sözleşmelerin yenilenme sürecinde ise söz konusu tutarların TL karşılığı 2 Ocak 2018’den yenileme tarihine kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan TÜFE oranına göre belirlenecek.