EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kira gelir beyanları için son gün yarın

TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, kirada gayrimenkulü olup da beyan etmeyenleri büyük cezaların beklediğini söyledi.

Vatandaşın 'vergi ayı' olarak nitelendirdiği mart ayında kira gelir beyanlarının da yapılması gerekiyor. Kira geliri olup da beyan etmeyenleri büyük cezaların beklediğini söyleyen Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, kira gelir beyanı göstermek için son günün 25 Mart olduğunu ve kirada gayrimenkulü olan bütün yatırımcıalrın bu tarihten önce kiralarını beyan etmeleri gerektiğini söyledi.

Kolçak, "1 Mart'ta başlayan kira geliri beyanı 25 Mart'ta son bulacak. Cezaya düşmemek için 2015'te kira geliri olanlar beyan vermeli. Maliye Bakanlığı, kira geliri olup beyan etmeyenleri belirlediğinde 2 kat usulsüzlük cezası, gecikme faizi ve vergi ziyaı cezası kesecek. Ceza kesilenler, devletin verdiği 3 bin 600 lira istisna oranından da faydalanamayacak." diye konuştu.

Geçen sene itibarıyla her bir konut için 3 bin 600, iş yeri için 29 bin lirayı aşkın kira geliri elde edenlerin beyanda bulunmak zorunda olduğunu vurgulayan Kolçak, bu yıl yaklaşık 1,5 milyon kişinin kira geliri beyanı vereceğini söyledi.