EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kira artışında TÜFE’ye geçilmesi kiracıları sevindirdi

Kira artışı artık 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre hesaplanacak. Meclis’te kabul edilen yeni yasa, kiracıların elini de cebini de rahatlattı.

Kiracıları sevindiren yasa geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçti ve resmen yürürlüğe girdi. Yeni yasaya göre artık kira zammı yıllık Yİ-ÜFE'ye göre değil de 12 aylık ortalama TÜFE’ye göre hesaplanacak.

YÜZDE 16.33 SINIRI

Eski düzenlemeye göre yüzde 33.64 olabilecek olan kira artışı, yeni yasa ile birlikte yüzde 16.33 ile sınırlandırıldı. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; Meclis’te kabul edilen yeni düzenleme, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere resmen yürürlüğe girdi.

KİRACILAR MUTLU

Kira artışındaki üst sınırın, kur ve emtifa fiyatlarındaki gelişmelere hassas olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) endekslenmesi kiracıları sevindirdi.

Yasayla birlikte tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak bedele ilişkin sözleşmeleri, bir önceki kira yılının TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli olacak.

AYLIK 214 LİRA CEPTE

2018 yılı Aralık ayında 12 aylık ortalamaya göre TÜFE artışı yüzde 16.33, ÜFE artışı ise yüzde 27.01 olarak gerçekleşti. TÜFE hesaplamasına göre 2 bin TL’lik kira, 2 bin 540 TL yerine 2 bin 326 TL olacak. Böylece kiracı aylık 214 lira, yıllık ise 2 bin 568 TL kâr edecek.