EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

KİPTAŞ, Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nin dönüşümü için kolları sıvadı

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında inşa edilecek yeni projenin detayları belli oldu.

İstanbul Deprem Master Planı önerisine uyularak 2003 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Sümer Mahallesi'nde 14 yıllık bekleyiş sona erdi. Zeytinburnu'nun en değerli yerleşim alanlarından Sümer Mahallesi için ilk kazma geçtiğimiz günlerde vuruldu. 1 Ekim 2005 yılında başlayıp 2006’nın Eylül ayında biteceği söylenen ancak yılardır başlatılamayan dönüşüm alanında yıkım çalışmaları tamamlandı.

KİPTAŞ'ın bölgedeki ilk projesi olarak 3 blok halinde inşa edilen KİPTAŞ Sahil Park Evleri'nin yanı başında 63 bin 300 metrekarelik arazi üzerinde konumlandırılacak olan projenin detayları da belli oldu. Toplam 1.038 konut ve 212 dükkanın yer alacağı proje hakkında www.kiptas.istanbul adresinden yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul’u modern ve güvenli bir dünya kenti yapmak için çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sürekli yeni projeler geliştiren KİPTAŞ, önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Amacı,

Zeytinburnu’nun en köklü yerleşimlerinden biri olan Sümer Mahallesini yeniden yapılandırmak, güzelliklerinin devamını ve gelişimini sağlamak olan bu projede ilk hedef, bölge halkına, istenmeyen ama muhtemel bir depremde riskli binalarda bulunmak yerine, güvenli konutlara taşınma seçeneğini sunabilmek.

Öncelikli olarak bölgenin güvenli yapılara kavuşturulmasından yola çıkılarak, İstanbul’un modernizasyonuna ve imajına katkı sağlanması ile birlikte,Zeytinburnu’nun; İstanbul’un ihtiyaç duyduğu yeni merkezlerden biri haline getirilmesi amaçlanmaktadır.

Dönüşüm alanı olarak ele alınan 63 bin metrekarelik bölge, hali hazırda 1.038 adet konut, 212 adet dükkandan oluşmaktadır. Yapılan tespitlere göre, mevcuttaki bu oluşumda, yüzde 43 lük önemli bir orana karşılık gelen 536 adet bağımsız birim deprem açısından risk taşımaktadır.

Bölgenin sahip olduğu mahalle dokusu korunarak hazırlanmış Sümer Kentsel Dönüşüm Projesinin planlama alanı 54 bin 415 metrekaredir.
Toplam inşaat alanı 167 bin metrekareyi bulan, 292 adet 1+1, 790 adet 2+1, 432 adet 3+1, 22 adet 5+1 olmak üzere 1.536 adet konut; iç bahçeler, çocuk oyun alanları, kapalı otopark ve 100 bin metrekare büyüklüğünde bir alışveriş merkezini içermektedir.

Bölge halkı; doğup büyüdüğü, sevdiği mahallesinde, İBB ve KİPTAŞ güvencesiyle sunulan bu konutlar teslim edilinceye kadar geçen yapım sürecinde bölgede ikamet etmeye devam edebilecektir."