EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kimler konut kredisi alamaz?

Konut kredisi ev satın alabilmenin en kolay yolu. Ancak herkese ve her konut için konut kredisi verilmiyor! Peki, kimler konut kredisi alamaz!

Artan gayrimenkul fiyatları nedeniyle özellikle dar ve orta gelirli ailelerin en kolay konut sahibi olabilmesinin yolu konut kredisi kullanmaktan geçiyor. Ancak her konut krediye uygun değil ve her vatandaşın konut kredisi kullanabilmesi de mümkün değil! Peki hangi konutlar krediye uygundur ve kimler konut kredisi kullanabilirler? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını sizler için derledik!

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak hala daha konut satın almanın en kolay ve en hızlı yollarından bir tanesi. Özellikle dar ve orta gelir sınıfında yer alan vatandaşlar bir konut sahibi olabilmek için konut kredisi kullanıyor. Yakın zamanda konut kredisi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız bu haberi mutlaka okuyun! Çünkü her konut için kredi verilmiyor ve her vatandaş da konut kredisi kullanamıyor.

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşların ekonomik durumu, sigortalılık süresi, kredi notu, konutun krediye uygunluğu gibi birçok alanda yeterlilik göstermesi gerekiyor. Bir de konut kredisi kullanılamayacak durumlar var.

Bazı konutla ilgili durumlar konut kredisi kullanmak için engelleyici olabiliyor. Satın almak istediğiniz konutun yüzde 80 oranında tamamlanmış olması, tapuda mesken olarak geçmesi, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusunun olması, tapuda haciz olmaması, konut kredisi ile alıma uyumlu olduğunu gösterir. Bu şartları karşılamayan konutlarda ise konut kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Yukarıda sayılanlara ek olarak konutun yer aldığı apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması durumu ve dubleks olarak görülen konutların ayrılarak iki farklı kapı ile iki farklı konuta çevrilmiş olması durumu da konut kredisi kullanmak için uygun olmayan durumlar arasında yer alıyor. Bu engellerden herhangi birini bulundurmayan konutlar krediye uygun durumda demektir.

Konut kredisi başvurularında kredi için başvurduğunuz evin kime ait olduğu da konut kredisi kullanmak için önemli. Başvurduğunuz ev birinci dereceden akrabanıza aitse de konut kredisi kullanmanız mümkün değildir.

Konut kredisi almak isteyen kişiden beklenen ilk koşul ise kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması. Bankalardan kredi çekebilmek için maaş bordosu ve devam etmekte olan sigortanız ile ilgili bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Gel

Kredi notu da bankalar tarafından bir kişiye kredi verilip verilmemesi hususunda çok büyük önem arz etmektedir. Konut kredisi almak için başvuruda bulunduğunuz zaman da kredi notunuzun yüksek olması, kredi alma ihtimalinizi de arttırır.