EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümle 7,5 milyon bağımsız birim yenilenecek

100 Günlük Eylem Planı kapsamında 100 gün içinde Türkiye genelinde 23 farklı bölgede toplam 17 bin konut ve işyerinin kentsel dönüşümü tamamlanacak.

Türkiye’nin fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatarak önceliklerinin kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100 Günlük Eylem Planı kapsamında 100 gün içerisinde 23 farklı yerde toplam 17 bin konut ve işyerinin dönüşüm sürecinin tamamlanacağını ve 16 bin adet konut ve işyerinin de temelinin atılacağını söyledi.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden tam 19 yıl geçti. Binlerce vatandaşın ölümüne, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden olan doğal afetin izleri halen daha sürüyor. Türkiye’nin en acı izlerinden birisi olarak varlığını hissettirmeye devam eden 17 Ağustos Marmara Depremi’nden hala daha çıkarılması gereken birçok ders olduğu görülüyor.

Dayanıksız yapıların ve depremde hasar görmüş konut ve işyerlerinin sağlamlaştırılması için 2010 yılında başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda 100 Günlük Eylem Planı dahilinde de binlerce yapının dönüşümü tamamlanacak.
Türkiye genelinde kentsel dönüşüme girecek olan bağımsız birim sayısı 7,5 milyon şeklinde tespit edildi. Bu kapsamda yıllık olarak kentsel dönüşüme girmesi planlanan bağımsız birim sayısı ise 500 bin olarak belirlendi. Bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin coğrafi konumundan dolayı deprem bölgesinde olduğunu anımsatarak, önceliklerinin her zaman kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Bu kapsamda 7,5 milyon bağımsız birimin dönüşüme gireceğini ve yıllık hedeflerinin de 500 bin bağımsız birim şeklinde belirlendiğini ifade etti.