EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşüme yeni düzenleme geldi

Kentsel dönüşüme yeni kurallar getiren düzenleme TBMM’de kabul edildi ve yasalaştı. Detaylar haberimizde…

Kentsel dönüşüme yeni kurallar getiren düzenleme TBMM Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yasalaştı. Düzenleme kapsamında kentsel dönüşüm alanlarında mal sahiplerinin müteahhitten kaynaklanan nedenlerle yaşadıkları sorunlarının çözülmesi için sözleşmeyi feshetme hakkı verildi. Hürriyet Gazetesi’nden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre afetler ya da diğer sebepler nedeniyle kendiliğinden çöken binaların ve etrafında bulunan yapıların dönüşüm uygulamaları, maliklerin ve ilgililerinin onayı aranmaksızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğrudan yapılabilecek.

Tapu işlemlerine fotoğraf yapıştırılması şartı ise, bürokrasinin ve kırtasiyeciliğin azaltılması için kaldırıldı.

Diğer yandan İmar Yasası’ndaki Kamu Ortaklık Payları (KOP) kaldırıldı ve yerine Düzenleme Ortaklık Payı (DOK) getirildi. Düzenlemede yer alan arazi ve arsaların dağıtımı sırasında alınacak DOK payları da yüzden 40’tan yüzde 45’e çıkarıldı. DOK payları, arazi ve arsaların düzenlemeden önceki yüzölçümlerinin yüzde 45’ini geçemeyecek.

Yürürlük tarihinden önce ilgili idare veya yetkili kurumlar tarafından onaylanmış ancak tescil işlemi tamamlanmamış parselasyon planlarında hesaplanmış, DOK payı kesintilerine göre yürütülen iş ve işlemler 2 yıl daha sürecek.