Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Kentsel dönüşüme sigorta şartı geliyor

Kentsel dönüşüme sigorta şartı geliyor. Kentsel dönüşüm ruhsatlarında ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı aranacak.

İnşaat sektöründe yenilikler için düğmeye basıldı. TBMM’ye sunulan kanun teklifinin yasalaşması durumunda müteahhitlere yeni düzenlemeler getirilecek.

Kanun teklifi Kentsel Dönüşüm Yasası’nda da bazı değişiklikler içeriyor. Teklifin yasalaşması durumunda bundan böyle riskli yapılarda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Ayrıca kentsel dönüşüme giren firmalardan, ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecek. Kentsel dönüşüm ruhsatlarında ise ‘bina tamamlama sigortası ya da teminat’ şartı aranacak. Böylece kentsel dönüşümde meydana gelen sorunlar bu yasa ile çözüme kavuşacak.

TAMAMLAYACAK YA DA PARAYI İADE EDECEK

Kentsel dönüşümde yer alan konutların herhangi bir nedenle tamamlanamaması durumunda sigorta şirketi projeye devam edecek ya da projeden ev almış kişilerin şimdiye kadar ödediği parayı geri verecek. Söz konusu bina tamamlama sigortasında prim olarak vatandaşın cebinden fazladan para çıkmıyor. Müşterisine güvence vermek isteyenler şirket ya da müteahhit, belirli tutar karşılığında bu sigortayı yapıyor.