EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşüme metrekare modeli geldi

Kentsel dönüşümde yeni model geliştirildi. Yeni model ile konut sahiplerinden para alınmadan yapıların dönüşümü sağlanıyor. Ancak vatandaş metrekareden feragat edecek.

Kentsel dönüşümde yeni model geliştirildi. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter'in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) konut sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı metrekare modelini devreye soktu.

İMAR ARTIŞI HİÇBİR BİÇİMDE GÜNDEME GELMEYECEK

Fikirtepe’deki kentsel dönüşümde yaşanan problemlerin ve süreçte ortaya çıkan aksiliklerin tespitiyle geliştirilen yeni modelde iki şart aranıyor. Yeninde dönüşümün esas kılınacağı yeni modelde yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı hiçbir biçimde gündeme gelmeyecek. Yeni modelde 2018 için İBB’nin bütçesinden 1 milyar TL'lik bir kaynak ayrıldı.

VATANDAŞIN CEBİNDEN TEK KURUŞ ÇIKMIYOR

Kentsel dönüşüm için geliştirilen yeni model ile vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Fakat 100 metrekarelik bir konut için vatandaş 20 metrekaresini verecek. Yani yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma yapılacak.

MALİYETİN YÜZDE 70’Nİ KARŞILIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştireceği modelde alınacak yüzde 20'lik kesim ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanacak. Kalan yüzde 30'luk bedel ise İBB’nin bütçesinden ayrılan 1 milyar TL’lik kaynak ile sağlanacak.

TEK ŞART: HERKES İMZA VERECEK

Yeni modelin hayata geçirilebilmesi için konut sahiplerinin tümünün imzası isteniyor. İmza sürecinin tamamlanması ile birlikte yıkımlar başlıyor.

6 İLÇEDE UYGULANMAYA BAŞLADI

Yeni model İstanbul Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece ve Esenler’de hayata geçirildi. Modelin yaygınlaşmasıyla beraber İstanbul'daki kentsel dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.