EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümden konut alanlara çağrı: Tapu harcını geri alın

Hukukçular, kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulduğunu vurguladı. Uzmanlar, “Ödenen tapu harcını geri alın” diyor.

Hukukçular, kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulma durumunun 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile yoruma tamamen kapatıldığını vurguluyor. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; uzmanlar, bu yönde ödeme yapanlara paralarını geri almaları yönünde çağrısında bulunuyor.

Kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harç, vergi ve ücretlerden zaten muaf olunduğunu fakat eski mevzuatta durumun biraz daha yoruma açık olması sebebiyle pek çok vatandaşın sıkıntı yaşadığını ifade eden Avukat Ali Onar, 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile durumun yoruma tamamen kapatıldığını belirtti. Kentsel dönüşümle ilgili ciddi çalışmaların olduğunu ve yapılan binalarla alım ve satım işlemleri gerçekleştiğini söyleyen Ali Onar; “Eski riskli konutların dönüştürülmesi projelerine ilişkin mevzuatta konu yoruma açık gibiydi. 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu bu durum tamamen yorum dışı bırakıldı” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE YAPILAN BİNALAR MUAF TUTULDU

Kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harçlar, vergiler ve ücretlerden muaf tutulduğunu vurgulayan Avukat Ali Onar; “Daha önce de muaftı ama sehven yapılan uygulama yanlışlıkları ve alınan ücretlerin sıkıntıya sebep olduğu fark edildi. Bu tür vergi, harç ve ücretlerin ödenmemesi gerektiği halde ödendiğini gördük. Kentsel dönüşümün harç, vergi ve ücretlerden muaf olunduğu ile ilgili mahkeme kararları var. 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile birlikte kentsel dönüşümle yapılmış binaların bunlardan tamamen muaf olunduğuna ilişkin düzenleme ise yorumu ortadan kaldırdı” dedi.

GERİ ALMA ŞANSINA SAHİPLER

Sehven ya da bilerek alınmış ödemeler için vatandaşların varsa ya düzeltme, ya şikayet ya da dava yoluna gitmesi gerektiğini söyleyen Ali Onar; “Vatandaşlar, idari anlamda yapacakları iş ve işlemlerde haksız olarak ceplerinden çıkmış olan vergi, harç ve ücretleri geri alma şansına sahipler. Kentsel dönüşüme tabii olan ve yorumlamaya tabii tutulmuş alım satımlarında vatandaşların mutlaka ödemeyi yapmış olduğu idareye müracaatında haksız ödemesinin tahsilini istemeli veya yargı yoluna gitmeli” diye konuştu.