EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde yeni yol haritası belli oldu

Kentsel dönüşümün yeni yol haritası belirlendi. Murat Kurum, yeni yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar…

Kentsel dönüşümün yeni yol haritası belirlendi. Sabah Gazetesi’nden Eda Işık’ın haberine göre bundan sonra artık her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası oluşturulacak. Yeterliliği ve teminatı bulunmayan firmalar ise kentsel dönüşüm yapamayacak.

Her şehre özgü kentsel dönüşüm anayasası getirileceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her belediyenin kendi ilçesine veya iline dair ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ hazırlayacağını ve bunu bakanlığın onayına sunacağını ifade etti. Murat Kurum; “Kentsel dönüşüm bu belgeye göre yapılacak. Dönüşüm alanları, şehrin bir bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek” dedi.

Dönüşümün başlangıç ve bitiş tarihlerinin de belli olacağını dile getiren Murat Kurum, bundan sonra artık belli kriterleri sağlayan müteahhitlerin kentsel dönüşüm yapabileceğini belirtti. Artık hiçbir inşaatın yarım kalmayacağını belirten Bakan Kurum; “Yatırımcılar, yapım bedelinin yüzde 10'unu teminat olarak ödeyecek. Ya da tamamlama sigortası yaptıracak. Bundan sonra artık kentsel dönüşümden dolayı hiçbir vatandaş mağdur olmayacak” diye konuştu.

MAKETTEN VE TEMELDEN SATIŞA SON

Yatırımcının ne kadar inşaat yaptıysa, o kadar satış yapabileceğini de sözlerine ekleyen Murat Kurum; “Ön satış yaparak hak edilmeyen para alınamayacak. Böylece maketten ya da temelden satma, satın alma yöntemi bu sayede sona erecek” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İLBANK’ın da kentsel dönüşümde çok daha aktif hale geleceğini belirtti. 25 bin ve üzerindeki nüfusa sahip yerlerde kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi desteği verileceğini söyleyen Murat Kurum, bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini, teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, planlanmış, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşüme bırakacağını belirtti. Bakan Kurum, artık sadece ihtiyaç kadar konutun üretileceğini de sözlerine ekledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TEMEL HEDEFLER

1- Afet riskleri etkin bir şekilde bertaraf edilecek. Vatandaşların can ve mal güvenliği kesin olarak sağlanacak.

2- Yapıları dönüştürmenin yanı sıra çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimiz korunacak ve yaşatılacak.

3- Ülke genelinde sürdürülebilir kentsel dönüşüm belirlenecek.

4- Yerinde dönüşüm, yatay mimari ve mahalle kültürü esas alınacak.

5- Sosyal ve teknik altyapı yetersizlikler giderilecek.

6- Engelli dostu şehirler hayata geçirilecek.

7- Yapılaşma sonrası oluşacak değer artışı adil ve dengeli olarak paylaştırılacak.