EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde yeni model ilk olarak Gaziosmanpaşa’da uygulanacak

İBB, kentsel dönüşümde vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak yeni bir model geliştirdi. Yeni model ilk olarak Gaziosmanpaşa’da uygulanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı metrekare modelini devreye aldı.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; yeni model ilk olarak Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi 5 ve 6A kentsel dönüşüm projelerinde hayata geçirilecek. Yeni uygulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte İstanbul’daki dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamen gerçekleşmesi bekleniyor.

YENİ MODELDE İKİ ŞART ARANIYOR

Yeni model, kentsel dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan aksiliklerin tespiti ile geliştirildi. Yeni modelde uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacak. Yıkım sonrasında yeni planda ise imar artışı hiçbir şekilde gündeme alınmayacak. Ayrıca yeni modelde bundan önce uygulanan imar artışı vererek vatandaşın binasını kendi imkanları ile dönüştürmesinin aksine imar artışı yapılmadan maliyete ortak olunacak.

VATANDAŞTAN TEK KURUŞ ÇIKMAYACAK

Geliştirilen yeni model ile birlikte vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Ancak ev sahipleri metrekarelerinden fedakârlık etmiş olacak. 100 metrekarelik bir ev için vatandaş 20 metrekaresini verecek. Böylece yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma gerçekleştirilmiş olacak.

İBB’nin iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştirilecek yeni modelde alınacak yüzde 20’lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanmış olacak. Kalan yüzde 30’luk maliyet ise İBB bütçesinden ayrılan 1 milyar TL’lik kaynak üzerinden sağlanacak.