EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde yeni hedef yılda 300 bin konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni hedefin yılda 300 bin konut olduğunu dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Ankara’da Sabah Gazetesi’nin 6’ncısını düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda Türkiye’deki kentsel dönüşüm ve bu konuda atılacak adımlar hakkında konuştu. Bakanlık olarak yılda 300 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Gecekondu yerine 30 katlı bina istemediklerini ve buna da izin vermeyeceklerini söyleyen Murat Kurum, Türkiye’de yıllık yüzde 1.5 nüfus artışının olduğunu ve nüfusun yaklaşık yüzde 88'i şehirlerde yaşadığını belirtti. Konut adedi 19.5 milyon diyen Bakan Kurum; “Bundan dolayı inşaat sektörümüz ülkemizde ve diğer ülkelerde lokomotif olmaya devam edecek. Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz. İki olguyu da birbirinden ayırmaya gerek olmadığını düşüyorum. Gelişen ülkelerde her ikisi de önemli” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, İstanbul'da dönüşümde çok büyük yol kat ettiklerine dikkat çekti ve İstanbul’da projelerle kentsel dönüşüme hız verileceğini de belirtti.

KİMLİKLİ ŞEHİRLER İNŞA EDİLMELİ

Kurultayda konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ise kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Küreselleşme konusunun kentleri doğrudan etkilediğini dile getiren Gürsel Baran; “Teknolojik gelişmelerin nimetleri, akıllı şehirler kavramıyla kent hayatına yansıyor. Şehri oluşturan unsurlardan biri kültür, diğeri insanın mutluluğudur. Öncelikle burada dikkate alınması gereken konu, kültürel dokuyu koruyan ve kendi öz kimliğini yansıtan şehirler inşa etmektir. Şehirler akıllanırken tarihe ve kültüre sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.