EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlatılacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başlatılacağını belirtti. Murat Kurum ise her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte Kartal’da çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevredeki 10 apartmanda risk analizi yaptıklarını açıkladı. İhya Apartmanı ve Şam Apartmanı dışındaki 8 binanın riskli olduğunu belirten Murat Kurum, bu binaların hak sahipleriyle görüşüldüğünü ve süreç içerisinde yıkım yapılarak alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğini ifade etti. Bakanlık olarak vatandaşlara kira desteği verileceğini söyleyen Bakan Kurum, inşa sürecinin ise TOKİ ile birlikte yürütüleceğini belirtti.

Riskli binalarla alakalı müracaatların Alo 181 ile bakanlığın il müdürlüklerine yapılabileceğini hatırlatan Murat Kurum, çöken binanın olduğu alan için içinde valilik, kaymakamlık ve bakanlığın ilgili birimlerinin yer alacağı bir iletişim ofisi kurulacağını açıkladı. Dönüşüm sürecinin vatandaşları mağdur etmeden yapılacağını belirten Bakan Kurum; “Hak sahiplerine en kısa sürede sağlam ve güvenilir şekilde evlerini teslim edeceğiz” dedi. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak kararlı olduklarının altını çizen Murat Kurum, riskli binaların yıkılacağını veya duruma göre güçlendirileceğini de sözlerine ekledi.

RİSKLİ BİNALARI OLANLAR BUNLARIN TESPİTİNİ YAPSIN

Riskli binalarda oturan vatandaşlara tespit yapma çağrısında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; devletin ve bakanlığın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları çerçevesinde her türlü desteği sağladığına dikkat çekti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATILACAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, çöken binada 21 kişinin hayatını kaybettiğini, 14 kişinin de yaralandığını açıkladı ve ekledi: “Tıpkı Cumhurbaşkanımızın ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Buradan çıkarmamız gereken önemli dersler var’ sözlerinde olduğu gibi kentsel dönüşümde buradan yeni bir süreç başlatılacak. Hükümetimizin ve devletimizin, burada izleyeceği sürecin takipçisi, uygulayıcısı olacağız.”