EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde mağduriyetlerin önüne geçilecek

Yeni kanun teklifi ile birlikte kentsel dönüşümde mağduriyetlerin önüne geçilecek. Kentsel dönüşümde sigorta ve teminat şartı aranacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun teklifi ile inşaat sektörüne bazı düzenlemeler getiriliyor. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; yeni kanun ile birlikte kentsel dönüşüm ruhsatlarında “bina tamamlama sigortası ya da teminat” şartı getirilecek.

TEMİNAT VE SİGORTA ŞARTI

Kanun teklifi ile birlikte kentsel dönüşümde meydana gelen sorunların çözülmesi hedefleniyor. Teklifin yasalaşması durumunda, riskli alanlarda ya da rezerv yapı alanlarında yapılacak çalışmalarda, yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Kentsel dönüşümü gerçekleştirecek olan firmalardan ise ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecek.

MÜTEAHHİTLER 9 SINIFA AYRILACAK

3194 sayılı İmar Kanunu’nda değişiklik yapılması, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulunun yer aldığı kanun teklifinde, yetki sahibi müteahhitlerin, yeterlilikleri dikkate alınarak 9 sınıfta gruplandırılacağı belirtildi. Müteahhitlerin üstelenebilecekleri işlerin de yeterliliklerle uyumlu olarak tanımlanacağı ifade edildi. Buna göre artık her müteahhit istediği işi yapamayacak. Firmalar, yeterliliği kontrol edilip, buna göre sınıflandırılacak. Yeni dönemle birlikte, her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek.