EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşümde dikkat edilmesi gereken hususlar!

Türkiye nüfusunun yüzde 95’i deprem tehdidi altında yaşarken, konutların sadece yüzde 40’ı 20 yaşın altında bulunuyor.

Nüfusunun yüzde 95’i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de yaklaşık 6,5 milyon konutun acilen yenilenmesi gerekiyor. 18 milyonu aşan yapı stoğumuzun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı ise 20 yaşın üzerindeki konutlardan oluşuyor.

Olası bir depremde yaşanabilecek kayıpların azaltılabilmesi için 6,5 milyona yakın konutun acilen yenilenmesi gerektiğini hatırlatan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Yapılaşmanın hızlı bir şekilde ilerlediği Türkiye’de kalitesiz ve güvensiz konutların sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu dile getirdi.

Arsa sahipleri de sorumlu!

Kentsel dönüşüm kapsamında kaliteli ve uzun ömürlü binalar üretilmesinde müteahhitler kadar arsa sahiplerinin de sorumlu olduğunu ifade eden Tamer Son, arsa sahiplerine dikkat etmeleri gereken kriterlerle ilgili şu önemli tavsiyelerde bulundu.

  • Arsa sahiplerinin kat karşılığı projelerde sadece arsa payı oranını dikkate almaları hatalı kararlara neden olabilir.
  • Müteahhit firmanın inşaat kalitesini ve beyanlarının doğruluğunu tespit etmek için referanslarının araştırılması gerekiyor.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında anlaşma sağlanacak müteahhit firmanın projelerini zamanında teslim edip etmediğine ve projelerin prim oranına bakmak oldukça önemli.
  • İleri inşaat teknolojilerini kullanan kurumsal firmaları tercih etmek her noktada kazanç sağlar.
  • Bu süreçte konut odaklı projeler yerine yaşam odaklı projeler yaygınlaşmalı. İçinde yaşamaktan keyif alınabilecek ortamlr oluşturulmalı.