EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kentsel dönüşüm için evini boşaltanlara 6 ayda 329 milyon kira yardımı!

Kentsel dönüşüm hedefleri kapsamında evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara 6 ay içerisinde 329 milyon liralık kira yardımı yapıldı.

Türkiye’de 2010 yılında başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğine ilişkin tüm hızıyla devam ediyor. Yurt genelinde toplam 7,5 milyon adet hasarlı ve depreme dayanıksız yapının dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu kapsamda yıllık olarak hedeflenen dönüştürülecek konut sayısı ise 500 bin adet olarak belirlendi.

7,5 milyon konut kentsel dönüşüme girecek

Deprem bölgesinde yer alan Türkiye’de 7,5 milyon civarında konut hasarlı ve dayanıksız olduğu için kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında dönüştürülecek. Meydana gelmesi olası afetlere karşı dayanıksız olan yapıların yeniden hayata kazandırılması için yurt genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Kentsel dönüşüm sürecinde evini boşaltan vatandaşlara da devlet tarafından kira yardımı sağlanıyor.

6 ayda 329 milyon 28 bin lira kira yardımı yapıldı

Konuyla ilgili yazılı bir metin yayımlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu yılın ilk 6 ayında Türkiye genelinde riskli yapılar için 329 milyon 28 bin lira kira yardımı yapıldığını bildirdi.

Türkiye'de kentsel dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun yenilenmesi planlanıyor. Bunun için yıllık belirlenen hedef ise yılda 500 bin konutun dönüştürülmesi. Kentsel dönüşüm sürecinde evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara devlet kaynaklarıyla kira yardımı yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncellendi.

Büyük şehirlerde kira yardımları artış gösterdi

Dönüşüşm seferberliği sürecinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de kira yardımları 860 bin TL’den 960 TL’ye kadar yükseliyor. Bakanı Murat Kurum, 2018 yılının ilk 6 ayı içerisinde Türkiye genelinde riskli yapılar için 329 milyon 28 bin lira, riskli alanlar için ise 132 milyon 984 bin lira kira yardımı yapıldı.

Terörden zarar gören bölgelere 99 milyon 984 bin lira kira yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, terörden zarar gören bölgelerde yatırımların devam ettiğini, kira yardımlarından 99 milyon 984 bininin bu bölgelerde yapıldığını aktardı.

37 milyon 521 bin lira kamulaştıma

2018 yılı içinde dönüşümden doğan hak sahiplerine 15 milyon 840 bin lira faiz desteği verildiğini aktaran Çevre ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 37 milyon 521 bin lira kamulaştırma yapıldığını da ekledi.

İlgili kurum ve kuruluşlara 1 milyar 606 milyon 308 bin lira kaynak aktarımı

Kurum, yazılı açıklamasında dönüşüm sürecinde ilgili kurum ve kuruluşlara da kaynak aktarımı sağlandığına değindi. Bakan Kurum, İller Bankası, TOKİ ve belediyelere, kentsel dönüşüm kapsamındaki projelere 1 milyar 606 milyon 308 bin lira kaynak aktarımı sağlandığını da belirtti.