EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

KDV indirimi mobilya sektörünü canlandırdı

Mobilya sektöründeki hareketliliği arttırmak için 30 Eylül'e kadar uzatılan KDV indirimi sektörde canlılık ve motivasyon sağladı.

Mobilya sektörüne getirilen KDV indirimin 30 Eylül tarihine kadar uzatılmasıyla sektördeki canlanma artmaya başladı.

Mobilya sektörüne hareketlilik getirmek için getirilen KDV indirimi 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı. Ancak sektör temsilcileri başarının kalıcı olabilmesi için KDV indiriminin kalıcı olması gerektiği düşünüyor.

30 Eylül’e kadar uzatılan bu geçici indirimin, sektöre ciddi bir moral ve motivasyon sağladığını dile getiren Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, yapılan iyileştirme oranlarının, satışları olumlu yönde etkilediğini belirterek bu indirimin talebi ve alım gücünü arttırdığını söyledi.

KDV indirimi önemli oranda kapasite ve istihdam artışı sağladı

Mobilya sektöründe yapılan KDV indiriminin, iç piyasalara satış yükselişi, dış piyasalara da moral ve motivasyon olarak yansıdığını ifade eden Davut Karaçak; “Üretim ve satışta yükselen motivasyonumuz, hedeflerimizi gerçekleştirmemizi sağlamış ve dış pazarlarda ertelediğimiz pazarlama, fuar çalışmalarımızı hızlandırmıştır. Mobilya sektörü son 10 yılda kendini bulmaya çalışmış, gerek üretim gerek satış, gerek tasarım kısmında ciddi yol alınmıştır. Bu ivme devam ederken KDV can suyu olmuştur. Bu da firmalarda kapasite artırımı, yeni bayiler, yeni pazarlar sağlamıştır. Biz konuya sektörümüzün gelişiminin sürekliliği açısından bu gözle bakmaktayız. Özellikle hükümetin yatırım planlarında, ilk dikkat çeken kısım istihdamdır ki bu konuda mobilya sektörü emek yoğun bir sektör olması sebebiyle ciddi istihdam yaratmaktadır. KDV indirimi önemli oranda istihdam artışı sağlamıştır.

Ham maddede girişi %8 olan birçok kalem çıkışta %18 olarak yapılmaktadır. Bu işletmede kar marjının düşmesine sebep oluyor ve işletme düzenini zorluyor. Devletimizin ön gördüğü geçici KDV indiriminin kalıcı hale gelmesi, ilk başta maliye gelirinde azalma gibi görünse de aslında iç dinamiklerde ciddi hacim artışı oluşturmuştur. Bu durumda kayıp kar elde edilmiştir, indirimin kalıcı hale gelmesi sektörümüzün yurt içi ve yurt dışında güçlenmesi, ihracatın artması adına başlıca beklentimizdir. KDV indiriminin kalıcı olması halinde kayıt dışı satışlar azalacağı gibi devletin vergi gelirleri de artacaktır. Bu anlamda hem üretici hem tüketici hem de devlet adına yararlı bir karar olacaktır” dedi.