EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan sözleşmelerde dikkatli olunması sonradan oluşabilecek kayıpların önüne geçmesi bakımından çok önemlidir.

İstanbul başta olmak üzere pek çok ilin farklı ilçelerinde kentsel dönüşüm kapsamında yaşanan hareketlilik sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin belirttiği gibi, önümüzdeki 15 yıl içerisinde tüm Türkiye’de riskli durumdaki 7 buçuk milyon binanın dönüştürülmesi planlanıyor.

Hak sahibi olduğu gayrimenkulün bulunduğu bina “riskli raporu” alanlar ise bu süreçte kentsel dönüşümle birlikte binalarını yenilemek için harekete geçiyor. Arsa sahibi veya sahipleri ise müteahhitlerle kat karşılığı anlaşma yaparak ilerlemeyi tercih ediyor.

Kat karşılığı anlaşmada taraflar arsa sahibi/sahipleri ile müteahhit veya müteahhitler. Yüklenici olarak müteahhit, söz konusu sözleşmeyi yaptığında arsa sahiplerine arsa payı karşılığında ve anlaşılan miktarda bağımsız bölüm devretmeyi taahhüt etmiş oluyor. Peki kat karşılığı inşaat sözleşmesi nedir? Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparken hangi konulara dikkat etmek gerekiyor?

1) Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılabilmesinin ilk şartı, söz konusu arsanın imara uygun olması.

2) Arsanın üzerine inşaat yapılması için yasal uygunluğu kadar, sözleşmede kararlaştırılan bağımsız bölüm adetinin de mümkün olması gerekiyor.

3) Sözleşme yapıldıktan sonra imar durumunun değişmesi ihtimalinin de göz önüne alınmasında yarar var. Örneğin 7 kat izni olan bir arsada, iznin 8 kata çıkması durumunda, binaya eklenecek artı 1 katın taraflardan hangisine, hangi koşullarda verileceği de sözleşmede yazılmalı.

4) Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde açıkça belirtilmesi gereken diğer bilgiler ise tarafların hakları ve talepleri, inşaatta kullanılacak malzemeler, inşaat malzemelerinin markaları.

5) Kat karşılığı hayata geçirilecek binada hangi dairelerin devrinin yapılacağının sözleşme aşamasında netlik kazanması önemli. Hak sahiplerine düşecek bağımsız bölümlerin metrekare bilgilerinin de brüt ve net olarak sözleşmede belirtilmesi önem taşıyor.

6) İnşaat süresince SGK primlerinin kime ait olacağı ve emlak vergilerinin kimin tarafından ödeneceği de açıklık kazanması gereken konular arasında yer alıyor. Ayrıca, olası bir iş kazası halinde arsa sahibi veya sahiplerinin sorumluluğu paylaşıp paylaşmayacağı da sözleşmede belirtilmesi gerekenlerden biri.

7) Kat karşılığı sözleşme, noterde düzenlenmeli ve noter onaylı olmalı. Böylelikle yasal geçerlilik kazanıyor.

8) Taraflardan biri sözleşmeye uymazsa fesih yolu açılıyor. Ancak mahkeme kararı olmaksızın tek taraflı beyanla sözleşmenin feshedilmesi mümkün değil.

9) Bu nedenlerle, ileri dönemde tarafların bir mağduriyet yaşamaması için kat karşılığı inşaat sözleşmesinin uzman bir avukat tarafından hazırlanması ise hak kaybının önüne geçebiliyor.

Kaynak: gayrimenkulforumu.com