EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesi düzenlendi

İstanbul’un yükselen ilçelerinden biri olan Kartal’a yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcıları bir araya getiren ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesi düzenlendi

Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesinin ikincisini düzenledi. İstanbul’un yükselen ilçelerinden biri olan Kartal’a yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcıları bir araya getiren zirvede, ilçenin kentsel dönüşüm potansiyel ve süreci masaya yatırıldı.

Kartal Belediyesi’nin Kartal’da devam eden başarılı kentsel dönüşüm hikayesini anlatmak hem de yatırımcılar için bölgenin potansiyelini ortaya koymak amacıyla düzenlediği ‘Kartal’a Yatırım Geleceğe Yatırım’ zirvesinin ikincisini düzenledi.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz,İstanbul’da kentsel dönüşümün en iyi örneklerinin Kartal’da gerçekleştirildiğini belirterek bu konuda övgüyü hak eden bir belediye olduklarını söyledi. Kartal’ın dönüşüm sürecinde belediye olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini anlatan Altınok Öz, bu süreçte pek çok sorunla karşılaştıklarının da vurguladı. Kentsel Dönüşüm yasası olarak bilinen 6306 sayılı yasanın kentsel dönüşümün önünü büyük ölçüde açtığını kaydeden Altınok Öz, “Buna karşılık 3194 sayılı yasa ise önü açılan bu kentsel dönüşümün önünde ABS fren gibi duruyor” dedi.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, şehirleri yükselten unsurun bazen tarih, bazen de ‘zorlama şeyler’ olduğunu belirterek “Örneğin Ataşehir, bir uydukentken TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun zorlamasıyla Kartal’dan daha önce öne çıkan bir bölge oldu. Oysa ki Kartal’ın bir hikayesi var. Bugün burada günlük bir olaydan bahsediyor gibi, Kartal’ın ABD tarihinden bile eski olan tarihinden bahsediyoruz” şeklinde konuştu. Kartal’ın Kartal yapan unsurlaın başında uzun sahil şeridi, adalar ve deniz manzarası, Aydos Ormanı, yatırımcı dostu yerel yönetimi ve gelişmiş ulaşım ağı, marinaları ve finans merkezine yakınlığı olduğun ifade eden Tanes, “Kartal artık şehir içinde bir başkent haline geldi” dedi.

Maya Holding CEO’su Fuat Atalay, İstanbul’un artık bir megakent olduğunu ve birçok merkezi bulunduğunu ifade etti. Kartal’ın da bu merkezlerin en önemlilerinden biri olduğunu anlatan Atalay, Kartal’ın denizi çok geniş bir şekilde kucakladığını, bunun da ilçenin gelişim potansiyelini otaya koyduğunu belirtti. Gurup olarak İKEA mağazalarını açarken tüm dünyada müşterinin kolay girip çıkabileceği ve çevresiyle ihtiyaçlara cevap veren lokasyonları tercih ettiklerini kaydeden Atalay, Kartal’da AVM ve ofis bölümlerinden oluşan Anatolium Marmara projesinin ilk etabını Mart 2018’de devreye alacaklarını açıkladı.

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, Kartal’a en büyük yatırımı yapan firmalardan biri olduklarını, bölgede 6 milyar TL’lik proje geliştirdiklerini belirtti. Yaptıkları projelerin sanıldığının aksine komşuluk ilişkilerini destekleyen bir yapıda olduğunu anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu binalar, sosyal tesisleri, otoparkları kafeteryaları, restoranları, çocuk oyun alanları ile insanları apartman kültüründen uzaklaştırıyor, komşuluk ilişkilerini artırıyor. Ayrıca biz yüksek bina yapıyoruz ama çok yüksek binalara karşıyım. Çünkü Türk insanı 30 – 35 kattan yüksek bina tercih etmiyor. Yine nüfus itibariyle yükselmeye mecburuz. Yükselmeye müsait bir yapıya sahip olan Kartal’da New York gibi bir yapılaşma olacağını tahmin ediyorum.”