EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul’un planlama çalışmaları tamamlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili planlama çalışmalarını tamamladığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Dünya Şehircilik Günü” kapsamında düzenlenen AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Murat Kurum; Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili planlama çalışmalarını tamamladığını ifade etti. Alt ölçekli planlama çalışmalarını ise sürdürdüklerini belirtti.

100 GÜNDE 33 MİLLET BAHÇESİ

Hürriyet’te yer alan habere göre; hükümetin ilk 100 gününde 18 ilde 33 Millet Bahçesi yaptıklarını söyleyen Murat Kurum, “Bir kısmını yapıyoruz, bir kısmını projelendiriyoruz, bir kısmının açılışını yapacak duruma geldik. O bahçelerde sadece yeşil alan değil, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar da giderilecek, millet kıraathaneleri de olacak, gençlerin, yaşlıların, kadınların faaliyet gösterebileceği her türlü öğe projede yer alacak” şeklinde konuştu.

81 İLİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN BİSİKLET YOLU

Bisiklet ve yürüyüş yolları ile gürültü bariyeri projeleri hakkında da bilgiler veren Bakan Kurum; “Şehirlerimizde 3 bin kilometre bisiklet yoluyla başlayacağız, 3 bin kilometre yürüyüş yolu ve 60 bin metrekare de gürültü bariyeri yapacağız. Gürültü bariyeri de şehrin ortasından geçen ulaşım yollarının şehre vereceği zararı en aza indirmek için yaptığımız bir proje. İnşallah biz tüm Türkiye'de 81 ilimizi birbirine bağlayacak bir bisiklet yolu hayal ediyoruz. İnşallah bunu da çok kısa zamanda yapacağız. Bisikletini alıp Hakkari'den İstanbul'a kadar gitmesini hedefliyoruz. Bunu hem Avrupa hem de Orta Doğu ile bağlama hedefimiz de var” ifadelerini kullandı.

ŞEHİRLERİN ALTYAPISI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

İklim değişikliğinin birçok şehri ilgilendirdiğine de dikkat çeken Bakan Kurum; “Şehirler son yıllarda çok fazla etkilenir hale geldi. Çünkü bizim hesapladığımız yağış miktarlarının çok daha üzerinde yağışlar bir anda yağmaya başlıyor. Şehrin altyapısı veya oradaki çarpık kentleşmeden, dere güzergahı üzerine yapılmış kaçak yapılar çok büyük zararlar meydana getiriyor. Buna ilişkin eylem planı hazırlıyoruz, bunu da yayınlayacağız. Bu iklim değişikliğinden en az etkilenmek adına şehirlerin altyapısının nasıl olması gerektiğine ilişkin bir plan. En son Rize'de bir bina yıktık. Dere güzergahı üzerinde, binanın altından dere akıyor ve üstün yapılmış” diye konuştu.

“Köyüme Dönüyorum” projesine ile ilgili de bilgi veren Murat Kurum; “Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini çiftçilerimize kiraladık. Ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden yaklaşık 218 bin çiftçimiz bu kiralamadan faydalandı. Bunun üstüne ilave alanlar çıkıyoruz. Yine atıl gördüğümüz Hazine arazilerini vatandaşımıza çiftçimize kiralıyoruz” açıklamasını yaptı.