EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul’un iki yakasına iki yeni şehir geliyor! Binası hasarlı olanlar oraya taşınacak!

İstanbul’da evi hasarlı olanlar Kanal İstanbul civarında kurulacak yeni şehirlere taşınacak. Kanal İstanbul’un çevresinde iki yeni şehir kuruluyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından konuya ilişkin “Şehirde yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul'un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak” açıklaması yapıldı.
Çılgın proje Kanal İstanbul’un civarına komşu Yeni şehir yapılacak. Yapılacak olan şehir projesi için yakın zamanda ihaleye çıkılması bekleniyor.

İlbank Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen "100 Günlük İcraat Programı Basın Buluşması" programıyla Ankara’daki basın mensupları ile bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul çok önemli açıklamalarda bulundu.
Kamuoyunda Çılgın Proje şeklinde lanse edilen Kanal İstanbul projesi tamamlandığında Marmara ile Karadeniz'i birbirine bağlayacak, toplam 43 km uzunluğa sahip olacak kanal projesinin her iki tarafında da yeni şehirler inşa edilecek.
Bakan Kurum, “Yeni şehirlere yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul'un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak” dedi.

Kanal İstanbul etrafındaki yeni şehirleri hızlı bir şekilde inşa etmeye başlayacaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Bu kapsamda ilk 100 gün içerisinde 1/100.000 ölçekli planlarımızı hızlı bir şekilde hazırlayacağız ve alt ölçekleri 1/25.000, 5000, 1000 ölçekli planları da yine süreç içerisinde hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.
Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, ihaleyi yapacak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bir protokol yaptıklarını anlatan Kurum,

"Bu protokol çerçevesinde biz bu arazi üretimini yapacağız, Ulaştırma Bakanlığımız da inşallah çok yakın zamanda buranın ihalesine çıkıyor olacak." diye konuştu.

Yatay mimar ile yeni şehirlerin dizayn edileceğini de bildiren Bakan Kurum, “43 kilometre uzunluğundaki kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hakim olduğu, 4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının ve üniversite alanlarının içinde her türlü eğitimin, araştırmanın, Ar-Ge çalışmasının yapılabileceği mekanlar, sosyal donatı anlamında, çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı aklınıza gelen ne varsa bunların da içinde barındırıldığı inşallah modern iki şehir kurma arzusundayız” dedi.