EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul’un etrafında kurulacak şehir için protokol imzalandı

Kanal İstanbul’un etrafında kurulacak şehir için İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı protokol imzaladı. Detaylar haberimizde...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte Kanal İstanbul'un çevresinde kurulacak yeni şehir alanını planlamak üzere iş birliği protokolü imzaladı. Protokol, İBB Meclisi Ekim ayı oturumunda kabul edildi.

ARAZİLER TOKİ’YE DEVREDİLECEK

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; imzalanan protokol kapsamında İBB ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) Kanal İstanbul güzergahındaki arazileri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilecek. Tüm bu devredilen alanlardan elde edilecek olan gelirin Kanal İstanbul projesinin finansmanında kullanılması planlanıyor.

YENİ YERLEŞİM ALANI OLARAK KULLANILACAK

Kurumlar arasında imzalanan protokol ile birlikte Kanal İstanbul ve İstanbul 3. havalimanını içine alan proje alanının olası afet riskini bertaraf etmek için ruhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilecek. Söz konusu alanlar yeni yerleşim alanı olarak kullanılacak.

TÜM BÖLGELERİN İMAR UYGULAMASI YAPILACAK

Kanal İstanbul’un geçeceği tüm bölgelerde imar uygulamasının yapılması ve proje alanındaki kanal, yol, kavşak, raylı sistem, alt yapı ve üst yapı donatıları ile arsa üretimi ve geliştirilmesi çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

18 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

18 ay içinde bölgenin imar planlarını, parselasyon planını ve kentsel tasarım projelerinin yapılması ya da yaptırılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlayacak. Bölgedeki arsa üretimi ve geliştirme alanlarını ise Ulaştırma Bakanlığı ile TOKİ birlikte belirleyecek.

Kanal İstanbul’da TOKİ, kendisine devredilen alanlardan elde edilen geliri kanalın finansmanında ve kentsel dönüşümde kullanacak. Ulaştırma Bakanlığı ise Kanal İstanbul inşaatı yapım ihalesine düzenleyerek, ÇED raporunu hazırlayacak.

İBB, İÇME SUYU REZERVİNDEN ÇIKARTILMASI GEREKEN İŞLEMLERİ YAPACAK

İBB, Sazlıdere Barajı’nın içme suyu rezervinden çıkartılması için gereken işlemleri gerçekleştirecek. Söz konusu proje alanına ait her ölçekteki imar planı 18 ay içinde etaplar halinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulacak. Bunun yanı sıra kesen mevcut altyapı ve ulaşım sistemlerinin taşınması İBB tarafından yapılacak. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlara ait planlanan altyapı ve ulaşım sistemlerinin yapımını da İBB sağlayacak.