EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul'dan çıkanlar Karadeniz ve Marmara'da ada olacak!

Türkiye'nin en büyük mega projesi Kanal İstanbul için geri sayım başladı. Nerede yapılacağı hala açıklanmayan Kanal İstanbul projesinde bazı detaylar belli oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinde ihale çalışmalarının başladığını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Kanal İstanbul için çalışmalar hız kazanırken projeyle birlikte ortaya çıkacak 2.7 milyar metreküplük hafriyatın ne olacağı ise merak konusu oldu. Habertürk'te yer alan habere göre bu hafriyatla ilgili planlar da şimdiden hazırlandı. Hafriyatla, Marmara ve Karadeniz'e çıkış noktalarına yapay adalar kurulacak. Bu adaların üzerine de kanalı finanse etmek için gelir getirici projeler yapılacak. Adalara konut yapımı da düşünülüyor. Ancak Kanal İstanbul'un inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı belirtiliyor.

Dünyada örnekleri bulunuyor

Adaların yapımı için öncelikle taşocaklarından kayalar getirilecek. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerinde de rekreasyon alanları başta olmak üzere gelir getirici projeler yaratılacak. Projelerin pazarlanmasından elde edilecek gelir, kanalın finansmanında kullanılacak. Bu kapsamda adalar üzerinde konut projesi de geliştirilebilecek.

Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğini belirterek "Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor" dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.