EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul’da detaylar belli olmaya başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 26 bin hektar alanı kapsayacak olan Kanal İstanbul’da, planlanan nüfusun 500 bin kişi olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Murat Kurum, Kanal İstanbul’un 26 bin hektar alanı kapsadığını ve planlanan nüfusun sadece 500 bin kişiden oluştuğunu dile getirdi.

YATAY MİMARİ UYGULANACAK

Kanal İstanbul’da yatay mimarinin uygulanacağını vurgulayan Bakan Kurum; “Maksimum 4-5 katlı yapılara izin verilecek. Söz konusu bu binaların büyük bir kısmı, bölgedeki veya yakın ilçelerdeki dönüşümde rezerv konut olarak kullanılacak. Söz konusu bölgedeki anlayış, mimari ve kültür de bizim değerlerimizi yansıtacaktır” ifadelerini kullandı.

PROJE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

İstanbul Boğazı'ndan yılda yaklaşık 40 ile 50 bin arasında gemi geçtiğini belirten Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin önemine değindi. En son Foça’da yaşanan olayda denizdeki kirliliğin giderilmesi için 25 milyon TL harcandığını belirten Kurum; “Bir ay çalıştık. İnanın çok kolay olmuyor bunları temizlemek” şeklinde konuştu.

Bir tankerin de İstanbul Boğazı’ndaki bir yalıya çarptığını hatırlatan Murat Kurum, “Dolayısıyla bu trafiğin artık buradan geçmemesi adına Kanal İstanbul Projesi önemli. Bizim amacımız burada yeni bir şehir, rezerv alan yaratmak değil” dedi.