EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kanal İstanbul projesi ile birlikte boğazdaki risk sona erecek

İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin döktüğü sintine atıkları boğazı tehdit eden seviyelere ulaştı. Kanal İstanbul ile boğazdaki riskin sona erdirilmesi hedefleniyor.

İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin denize bıraktığı sintine atıklar çevre problemine neden oluyor. Bu problem havadan görüntülendi ve gemilerin bıraktığı sintine atıkların boğaza verdiği zarar, deniz yüzeyinde oluşan yağ tabakasıyla gözler önüne serildi.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; gemi ve teknelerin döktüğü bu atıkların boğazın temiz görüntüsünü bozduğunu ve çevredeki tüm canlıların hayatını olumsuz etkilediğini belirten İstanbullular durumdan memnun değil. Yazın çocukların burada denize girdiğini ifade eden semt sakini Kerem Kaynak, “Geleceğe dönük projeler var. Boğazdan geçişlerin belli bir süre sonra duracağına inanıyoruz. Çünkü muhtemelen yeni yapılan projede bu geçişlere izin verilmeyecek. Sarıyer bölgesi olarak burada yazın çocuklar denize giriyorlar. Ayrıca balık ölümleri oluyor. Gemilerin bıraktığı atıklar sadece İstanbul değil ülkemizi çok büyük bir şekilde etkiliyor. Bundan dolayı biz buradan geçişlerin olması taraftarı değiliz” şeklinde konuştu.

100 BİNE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Kanal İstanbul ile birlikte İstanbul Boğazı’ndan gerçekleştirilen gemi geçişlerinin kanala yönlendirilmesi, böylece de boğazın risk altından kurtarılması hedefleniyor. Montrö Boğazlar Antlaşması 1936 yılında imzalandığında boğazdan sadece 3 bin gemi geçiyordu. Günümüzde ise 50 bin civarında olan bu rakamında gelecek 30 yıl içerisinde 100 bine ulaşması bekleniyor. Şehir hatları seferleri ve balıkçı tekneleriyle birlikte günlük 2 bin 500’e yakın araç boğazda seyir halinde.