Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Kanal İstanbul, dünyanın ilk ‘Enerji Kanalı’ olabilme potansiyeline sahip

Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Enerji uzmanları, Kanal İstanbul’un dünyanın ilk Enerji Kanalı projesi olabilme potansiyeline dikkat çekiyor.

Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; Kanal İstanbul’un yenilenebilir enerji açısından da Türkiye’ye çağ atlatabileceği ortaya çıktı.

Kanal İstanbul’u ‘enerji kanalı’ haline getirmenin mümkün olduğunu ifade eden Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, projenin etrafında yapılacak enerji tarımı ve kurulacak rüzgar türbinleri ile güneş çiftlikleri, içine döşenecek nehir türbinleri sayesinde hem çok değerli bir enerji üretimi yapılabileceğini hem de dünyanın ilgi odağı haline geleceğini belirtti.

ENERJİ POTANSİYELİNİ BOŞA HARCAMAYALIM

Gürkan Kumbaroğlu, Kanal İstanbul projesinin etrafında enerji üretimi için hazırlanacak fizibilite çalışmalarının büyük ölçüde olumlu çıkmasına kesin gözüyle baktığını açıkladı. Kanalın içinde hem rüzgarın eseceğini hem de güneşin olacağını söyleyen Kumbaroğlu; “Akan su, esen rüzgar ve gelen güneşi ülke çıkarları için enerjiye çevirip ekonomiye katkı sağlamak mümkün. Büyük potansiyel taşıyan bu projeyi boşa harcamayalım ve dünyanın ilk Enerji Kanalı’nı yapalım” şeklinde konuştu.

KANALIN ETRAFINDA BİNA YERİNE TÜRBİN GÖREBİLİRİZ

Kanal İstanbul’un açılmasına yönelik çalışmalarda bölgede ciddi bir kamulaştırma olacağını ve bu kamulaştırmanın ardından kanalın etrafında ne görmek isteyeceğimize karar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürkan Kumbaroğlu; “Kanal bittikten sonra ağaç mı dikeceğiz, bina mı dikeceğiz yoksa en doğrusunu yapıp güneş panelleri, rüzgar türbinleri, enerji bitkileri mi dikeceğiz? Böylesine büyük bir kanalda suyun akışından da enerji üretilebilir. Kanal projesi nereden bakarsanız bakın aynı zamanda potansiyeli çok yüksek bir enerji projesi” diye konuştu.

KANALIN FİNANSMANINA DA DESTEK OLUR

Yenilenebilir enerji yatırımlarının kendisini çok hızlı bir şekilde amorti ettiğini vurgulayan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, enerji üretiminden sağlanacak gelirin proje finansmanına destek olacağını belirtti ve ekledi: “Yenilenebilir enerji üretimi karbon azaltımını da sağlar.”