Validebağ Konakları
1 Yıl Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
3 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Suriyelilere TOKİ önerisi

Kamu Denetçiliği Kurumu, Suriyeliler için rapor hazırladı. Raporda, Suriyelilere TOKİ’nin ucuz konut inşa etmesi önerildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) savaş bitse bile Suriyelilerin ülkelerine dönmelerinin zor olacağının belirtildiği “Türkiye’de Suriyeliler” başlıklı bir rapor hazırladı. “Gerçeklerle yüzleşmek, kalıcılık konusunda politikalar üretmek gerekmektedir” ifadelerinin kullanıldığı raporda mümkünse, TOKİ’nin belediyelerle iş birliğine girerek çok düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği belirtildi.

Milliyet’te yer alan habere göre; kamplarda kalan Suriyelilerin oranı yüzde 6.69’lara düştü. Bir kısmı Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin bazıları çalışma ve yatırım yaparken onlar için yarın gideceklermiş gibi politika üretmenin gerçekçi olmadığının açık olduğu ifade edildi.

TOKİ SURİYELİLERE UCUZ KONUT YAPSIN

Raporda, TOKİ ve belediyeler işbirliğinde, düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği vurgulandı. Bunları gerçekleştirirken, toplumun gösterebileceği olası tepkiler için de önlem alınmasının ve onların da desteğinin sağlanmasına çaba gösterilmesinin birlikte yaşama kültürü geliştirilmesi bakımından son derece kıymetli olduğu ifade edildi.

Yerleştirmenin etnik bir özellik taşıdığına dair algıları ortadan kaldıracak şekilde seçimlerin yapılması gerektiği, aksi halde yakın gelecekte çok ciddi gerilim ve çatışma riskinin olabileceğinin altı çizildi.

2011’DEN BU YANA 276 BİN 158 BEBEK DOĞDU

Türkiye’de 2011’den bu yana doğan toplam Suriyeli bebek sayısı resmi sayılara göre 276 bin 158. Suriyelilerin yüzde 46’sını oluşturan yani 1,4 milyondan fazlası, 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor. Raporda, 10 yıl sonra Türkiye’de 4-5 milyonu aşan bir Suriyeli nüfus olması ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi.