EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kamu binalarına getirilen standartlar belli oldu

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları için yapılacak olan binalarına getirilen standartlar belli oldu. Tüm detaylar haberimizde…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları için yapımı planlanan ya da yaptırılacak olan kamu idari hizmet binaları için istenen standartları açıkladı. Yeni standartlarla birlikte daha enerji etkin kamu binalarının elde edilmesi planlanıyor.

DÜZENLEME İLE BİNA MALİYETLERİ DÜŞECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan ve bakanlığın resmi web sitesinde yayımlanan Kamu Binaları Standartları Rehberi’ne göre yeni düzenleme ile birlikte bina maliyetleri düşürülecek. Binalarda; enerji verimliliği kriterlerine uygunluk şartı ve cari giderlerin asgari düzeyde tutulması şartı aranıyor. Böylece fonksiyonu gereği ihtiyaçlarını rasyonel maliyetle karşılayan, gerek yapımı, gerekse işletme esnasında tasarruf sağlayan yapılaşma amaçlanıyor.

Binaların yapılacağı arsaya özel maliyetsiz, güneş, rüzgar ve benzeri iklimsel özelliklerin azami ölçüde dikkate alındığı tasarım stratejileri kullanılarak yapılan mimari projelerle daha enerji etkin kamu binaları elde edilmesi hedefleniyor.

MÜMKÜN OLMASI HALİNDE “BÜYÜYEBİLİR” OLARAK TASARLANACAK

Yapılacak olan kamu binalarının tasarım aşamasında “büyüyebilir” olmasına dikkat edilecek. Bunun için ilk aşama; binanın araziye yerleşiminin büyümeye müsaade eder şekilde olması, olası büyümenin gerçekleşeceği alanın belirlenmesi olacak.

BİNALAR GÜNEŞE GÖRE KONUMLANACAK

Kamu idari hizmet binalarının mimari projesinde ısıtma ve soğutma yüklerinin azaltılması esas alınacak. Düşük maliyetli, enerji etkin tasarım için öncelikle projenin başlangıç aşamasında binanın güneşe göre konumlandırılması ve şekillendirilmesi gerekecek.