Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Kamu arazileri ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilecek

Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisinde düzenleme yapıldı. Turizm tesisi hizmet alanı olarak görülen yerler, ihalesiz turizmcilere tahsis edilebilecek.

Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde düzenleme yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile yönetmeliğe “Turizm tesisi hizmet alanlarının tahsisi” maddesi eklendi. Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre; Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis izni Cumhurbaşkanlığı tarafından verilecek.

İHALESİZ VE DUYURU YAPILMADAN TAHSİS EDİLECEK

Yeni düzenleme ile birlikte beş yıldızlı oteller ve birinci sınıf tatil köylerinin turizm tesis hizmet alanları, “konaklama dışı kullanılmak” üzere tek yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden ihalesiz, duyuru yapılmadan turizmcilere tahsis edilebilecek. Düzenleme kamu yararı ve zaruret durumunda imar değişikliği yapabilmeye de olanak sağlıyor. Böylece turizm tesis hizmet alanları planlara işlenecek.

KARAR CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN VERİLECEK

Yürürlüğe giren “Turizm tesisi hizmet alanlarının tahsisi” maddesine göre; Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi Türkiye’nin dört bir yanında Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTGB), Turizm Alan ve Turizm Merkezleri (TM) ilan edilmiş yerler kamu taşınmazında yatırımı bulunan turizmcilere verilebilecek. Kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis izni artık Cumhurbaşkanı tarafından verilecek.

5 YILDIZA 1 YILDIZ BİRİM FİYATI

Birinci sınıf tatil köyleri ve beş yıldızlı otellerin olduğu bölgelerdeki turizm tesisi hizmet alanlarının tahsis bedeli, bir yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden hesaplanacak. Tahsis beş yıldızlı otele bile olsa birim maliyet 146 bin TL yerine 27 bin TL üzerinden belirlenecek.

PARKALARA YENİ PLAN

Bakanlığın kararına göre, Uzun Devreli Gelişme Planlarında değişiklik yapılacak. Buna göre, Uludağ, Kemer Olimpos Beydağları gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki Milli Parkların planlarına turizm tesisi hizmet alanı eklenecek. Bu alanlarda yine ihalesiz tahsis edilebilecek. Yönetmeliğe eklenen bir diğer maddeye göre ise, kısa süreli günübirlik tesis alanı kiralamaları, ön izin ve kesin tahsis usulüne tabi olmayacak. Yürütmelik komisyon tarafından belirlenecek.