EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kadıköy Belediyesi, Taşyapı lehine sonuçlanan davaya itiraz etti

Taşyapı ile Kadıköy Belediyesi arasında yaşanan çekişme Büyükşehir Meclisi'ne taşındı. CHP’li Kadıköy ve İBB meclis üyeleri Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Kadıköy Belediyesi'nin, Taşyapı İnşaat tarafından Meteoroloji Müdürlüğü arsasına inşa edilen dört gökdeleni 'hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle' durdurarak zarara uğrattığı gerekçesiyle 101 milyon lira tazminat ödemesi yönündeki mahkeme kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi gündemine taşındı. Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li İBB Meclis üyeleri tazminat davası kararı ile ilgili soru önergesi verdi.

Kadıköy Belediyesi’nin Büyükşehir Meclis üyeleri adına konuşan Mesut Kösedağı, iki gün önce Başbakanın İstanbul’da olduğunu hatırlatarak “Başbakan İstanbul’daki imarı teslim etmeyin dedi. Biz Kadıköy Belediyesi olarak bir binaya kaçak yapı yapılmasına karşı çıktığımız için 101 milyon lira para cezasına çarptırıldık. Görevimizi yaptığımız için Kadıköy Belediyesi olarak sözde mahkum olduk. Bir üst mahkemede bunun muhakkak çözülmesini umuyoruz. Buradaki herkese de soruyoruz; Kaçak yapıyı engellemek ne zamandan beri suç oluyor?” diye sordu.

Mesut Kösedağ, Namık Kemal Ceylan, Ülkü Koçar, Hüseyin Sağ, Ahmet Temurlenk, Hakkı Sağlam, Soydan Alkan, Uygur Çakmak imzalı önergede şu sorular yer alıyor:

Kadıköy Göztepe Mahallesi Eski Meteoroloji arsası üzerinde yapılan 4 adet blok için;

- Bölgede net parselde e=2.07 uygulaması yapılırken sadece bu parsel için ayrıcalıklı olarak verilen brüt parselden e=2.07 emsal hakkını nasıl elde ettiğinin,

- İlçe Belediyesince incelenmesi tamamlanmadan ve 08.09.2013 yönetmenliğinin 59. Maddesindeki prosedüre uyulmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan projenin ilçeye gönderilmemesi nedeniyle emsale dahil edilen alanlar anlaşılmamakla birlikte, verilen resmi ruhsattan bağımsız bölüm alanının 99.000 m2 den 116.500 m2 ye çıkarıldığı görülmektedir.

Buna göre;

- İlçe sınırları dâhilinde neden ilk kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından böyle bir projenin onaylandığı,

- Söz konusu projenin İmar Hükümleri doğrultusunda hazırlanıp hazırlanmadığı,

- Projenin Emsal hesaplarının hangi yönetmenlik doğrultusunda incelendiği,

- Yerindeki imalatın onaylı projeye uygun olup olmadığı,

Konularının incelenmesi önergemizin kabul edilmesi hususunda gereği arz olunur.”

AKP’li üyeler: Müdahil olacağız

Oturumda söz alan AKP'nin İBB ve Kadıköy Belediye Meclis üyesi olan Ömer Şahan, konuya müdahil olacaklarını söyledi. Şahan “Belediyemiz bu mahkeme kararını üst mahkemeye götürecek, biz de Ak partili meclis üyeleri olarak üst mahkemede olaya müdahil olacağız" dedi. Oturumu yöneten İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet de “İnşallah üst mahkeme itirazlarınızı kabul eder, siz de Kadıköy Belediyesi olarak bu rakamı ödemekten kurtulursunuz" dedi