EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kaçak yapılaşmaya ‘drone’ ile denetim geliyor

Kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için drone ile denetimlere başlanıyor. Yeni uygulama ile kaçak yapılaşmanın ve fırsatçıların engellenmesi hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı fırsatçılarına karşı ve kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek için “drone” ile denetimlere başlıyor.

Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün haberine göre bakanlık kaçak yapılaşmanın önlenmesi için Çinli teknoloji firması Dahua Teknoloji’yle iş birliği yapacak. Bununla birlikte kaçak yapılar tespit edilecek ve ayrıca 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıyı ilgilendiren İmar Barışı’nda fırsatçılık yapmaya kalkanların önüne geçilebilecek.

ANKARA’DA DENEME UÇUŞLARI YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu uygulama için Çinli firma Dahua Teknoloji’den teklif istedi. Dahua Teknoloji’nin yetkilileri bu hafta Ankara’ya gelecek ve görüşmeler yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilk etapta 3 adet drone ile projeye başlayacak. Bakanlık ve firma teknik elemanları tarafından Ankara’da deneme uçuşları yapıldı.

5 KİLOMETRELİK ALANI TARAYABİLİYOR

Dahua Teknoloji, uygulama için Türkiye’ye saatte 54 kilometre rüzgara karşı koyabilme gücü olan X820 modeli önerdi. Bin 500 metre yüksekliğe çıkabilen X820 modeli, 5 kilometrekarelik alanı tarayabiliyor. Optik zumla hedefe yakınlaşabilen X820 model drone, termal kameralarla ısıya duyarlı hale gelebiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, drone'ların özellikle Karadeniz’deki yaylalarda ve ormanlık alanlarda kullanılacağı belirtti. Fırsatçıların önüne geçmek isteyen bakanlık, drone ile yapılacak olan denetimlerle birlikte kaçak yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele hedefliyor.