EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kabataş Martı Projesi’ndeki planlarda değişikliğe gidildi

Martı Projesi olarak bilinen proje İBB tarafından revize edildi. ‘Martı’ formundaki iskelenin kaldırılmasına, klasik terminal binaların inşa edilmesine karar verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi Projesi’ni revize etti. Hürriyet Gazetesi’nden Fatma Aksu’nun haberine göre, Mimar Hakan Kıran tarafından ‘martı’ formunda tasarlanan ve İBB eski Başkanı Kadir Topbaş döneminde çalışmalarına başlanan ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi Projesi’nde yeni düzenlemeye gidildi.

‘Martı Projesi' olarak bilinen projede deniz kısmı tamamlanırken Anıtlar Kurulu yeraltı kısmıyla ilgili kazıların Müzeler Müdürlüğü ile yürütülmesini önerdi. Bundan dolayı çalışmaların uzayacağı gerekçesiyle proje revize edildi. Yeni düzenleme kapsamında projeye adını veren ve ‘martı’ formunda tasarlanan iskelenin kaldırılmasına karar verildi. Bunun yerine alana Osmanlı tarihi ve geleneksel mimariden esinlenen klasik terminal binaları inşa edilecek.

METROYLA ENTEGRE EDİLECEK

Yeni projenin ilk etabında şehirlerarası bir adet terminal binası ve şehir hatları seferleri için iki iskele hizmet verecek. 2020’de tamamlanması planlanan ikinci etapta ise 20 bin metrekare meydanın altında iki katlı otopark inşa edilecek. Yeni transfer merkezi, vapur, deniz otobüsü ve motor seferleri, Kabataş – Mahmutbey Metro hattı, Taksim – Kabataş Füniküler hattı ve Kabataş – Bağcılar Tramvay hattı ve otobüs hatları ile entegre olacak. Proje tamamlandığında deniz seferleri için üç adet terminal binası hizmete açılacak. Deniz ulaşımının daha fazla aksamaması için ilk olarak 700 metrekare büyüklüğünde geçici iskele binasının konstrüksiyon işleri tamamlandı ve çatısı kapatıldı. Dış cephe kaplama ve çatı izolasyon işleri sürerken binanın elektrik ve mekanik tesisatları tamamlandı. Yeni iskelenin turnikelerinin montalama işlemleri başladı. Turnikelerin montajının 15 - 20 Şubat tarihleri arasında tamamlanması planlanıyor. Projelerin sonuçlanmasıyla birlikte imalat aşamasına geçilecek.

Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz!