EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İzmirlilerin konut ihtiyacına cevap verilecek

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, gelecek dönemde gerçekleştirecekleri projeleri açıkladı. İşte detaylar…

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci CNN TÜRK’te yayınlanan 40 programında Buket Aydın’ın sorularını cevaplandırdı ve hayata geçirmeyi planladıkları projelerin detaylarını paylaştı.

İzmir’de yaşayanların en büyük sıkıntısının trafik, yolların kalitesi ve insanların trafikte geçirdikleri zaman olduğunu belirten Nihat Zeybekci; “Göreve geldiğimiz andan itibaren 2 yılda 28 tane köprülü kavşak ve battı-çıktı ile bunu çözeceğiz. İzmir’de otopark problemleri en önemli problemlerden bir tanesi. Burası ilk yürüdüğümüz alanlardan birisi olacak” dedi.

Zeybekci, Karşıyaka ve Alsancak'ta duran ayrı ayrı iki çizgi halindeki tramvay hattını, Bayraktar üzerinden Çiğli'ye kadar U gibi tam fonksiyonel uzatacaklarını da açıkladı. İZBAN hattı probleminin büyükşehir belediyesi ile Devlet Demiryolları'nın ortak çözdüğü bir proje olduğunu hatırlatan Zeybekci; “70 kilometrelik ilave bir İZBAN hattımız, 46 kilometrelik 2'nci çevre yolu, MESCO ile ilgili yaklaşık 40 kilometrelik bir ilave gibi İzmir’imizin trafiğini rahatlatıcı ama en önemlisi şu anda vatandaşlarımızı rahatsız eden yolların kalitesi, çukur hale gelmiş olan yollardaki altyapıyla ilgili düzeltmesini yapacağımız şeylerden biri olacak. Çok net bir şekilde 2 yıl içerisinde rahatlamayı vatandaşlarımıza göstereceğiz” şeklinde konuştu.

YERİNDE DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İzmir merkezde yapı yoğunluğunu artırmayacaklarını da açıklayan Nihat Zeybekci; “Kentleşme anlamında çok problemli yerlerimiz var. Buralardaki o yapılaşma baskısını da azaltmak üzere de projelerimiz var. Yani kentin dışında kuzey, doğu ve güneyde üç tane yeni şehir. Bunu ne için yapıyoruz? İnsanlarımızın konut ihtiyaçlarını karşılamak ve oradaki baskıyı o yoğunluğu da azaltmak için de onları dışarı gitmekle ilgili teşviklerimiz olacak. Merkezdeki kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşımızın rızası olmadan asla bir şey yapmayacağız. Onlara yerinde dönüşüme kesinlikle söz veriyoruz. Yerinde dönüşüm kapsamında bir dairesi varsa orada bir daire teklif edeceğiz. Eğer kabul ederse bu yeni şehirleşme alanlarında yoğunluğu arttırmak, kent merkezini rahatlatmak adına söylüyorum. Oraya giderse birine bir buçuk daire vereceğiz. Teşvik edeceğiz bunu. Genel itibariyle İzmir'de yapılaşma yoğunluğu ile ilgili asla bir santimetrekare bile artışına izin vermeyeceğiz. Hakikaten şehir merkezimiz şu anda maalesef çok büyük yük almış durumda. Yeni konut alanları üretemediğiniz zaman çaresizlikten bazı yerlerde çok çarpık yapılaşmalar var. İzmir'e yakışmayan görüntüler var. Bununla ilgili şöyle söyleyeyim; 9 ay sonra İzmir'e geldiğinizde, 9 ay boyunca gelmediyseniz 'Acaba yanlış bir yere mi geldim?' dedirteceğiz. Yani bu çarpık yapılaşmalara önce estetik anlamında da müdahalelerimiz olacak” diye konuştu.

KANALİZASYON TAŞMASI ENGELLENECEK

Nihat Zeybekci, İzmir'de yağmur suları tamamen kanalizasyona verildiği için kanalizasyonların taştığını ve sel sularına dönüştüğünü ifade etti. Yağmur sularının kanalizasyona gitmesini engelleyerek bunu çözeceklerini belirten Nihat Zeybekci; “Arıtmayla ilgili düzeltmelerimiz olacak. Şehrimizin bu modern dünyaya yakışmayan problemlerini ortadan kaldıracağız. Tabii ki arkasından trafik, hava kirliliği, doğalgazın gitmediği yerlerle ilgili çalışmalarımız var. Yeşil alanlarla ilgili de şehrimizde çok önemli şeyler var” ifadelerini kullandı.

10 BAŞLIK ALTINDA SUNULDU

Nihat Zeybekci, İzmir’le ilgili projeleri bir lansmanla 10 başlık altında sunduklarını hatırlattı ve ekledi: “10 başlık altında 150 tane tekil projelerimiz var. Şehrimizde maalesef yeşil alanla ilgili çok büyük sıkıntı var. Şehrimizde insanlar ‘Hadi gidelim’ dediklerinde sadece Kordon, Balçova, Karşıyaka'daki Bostanlı sahilleri var. İnsanlarımıza 5 yıl içerisinde şuandaki yeşil alanları 10 katına çıkararak, şehrin muhtelif yerlerinde İzmir bahçeleriyle, Millet bahçeleriyle gerek sporlarını yapabildikleri gerek vakit geçirebildikleri, çocuklarını rahat olarak gezdirebildikleri milyon metrekarelik yeşil alanlar yapacağız. Bir de ayrıca çocuklarımız ve gençlerimiz için o kadar kısır bir alandayız İzmir'de. İzmir'in çocukları maalesef 'Şampiyonlar İzmir'den çıkar' sloganımıza tam aykırı bir şekilde. Yüzme yarışları için başka şehirlere gidiyorlar. Her 25 bin nüfusun olduğu yerde çocuklarımıza kapalı spor salonları, her 50 binin olduğu yerde de yanına yüzme havuzu koyacağız. 20 bin kadınımıza iş imkanı istihdam edecek bir projemiz var. Bu projeyi hayata geçireceğiz. İzmir bir tarım şehri. Tarımsal gayrisafi milli hasılada Türkiye'de şu anda ikinci. Süt üretiminde birinci. Bu konularda İzmirimizin kendi markalarını çıkarması için çok önemli projelerimiz var. İzmir'in gerek futbol, gerek diğer branşlarında alanlara ihtiyacı var. Mevcut Atatürk stadımızın olduğu yere dünya standartlarında, son derece teknolojik, Türkiye'nin belki en önemli olimpiyat stadını yapacağız. Yine yakın bir yere Türkiye'nin ilk velodromunu bisiklet yarışları ve atletizmin tüm yarışlarının yapılabildiği bir yer yapacağız. Bilim teknoloji ve yazılım vadisi projemiz var. Burası dünyanın en avantajlı teşviklerinin olduğu yer olacak. İzmir'de turizm kapasitemizi de artırmak istiyoruz. İzmir maalesef 4 ve 5 yıldızlı yatak kapasitesinde Antalya'nın 20'de biri civarında. Hedefimiz 5 yılda en az bunu iki katına çıkarmak. İzmir ekonomi olarak geri giden bir şehrimiz. 1997'de Türkiye'nin 2'nci büyük ekonomisi, Türkiye'nin şu anda 3'üncü büyük ekonomisi. Bu hızla giderse Kocaeli, Bursa, Antalya, İzmir'i geçecek. İzmir'de pastayı, işi büyütmek, gençlerimize yeni iş alanları açmak gibi projelerimiz var.”