Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

İzmir konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı

En çok göç alan 3. şehir konumundaki İzmir, konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı. İzmir, son 5 yılda konut satışlarında yüzde 16 büyümeye ulaştı.

Göç hareketleri vatandaşların konut tercihlerini etkiliyor. Türkiye’de en çok göç alan 3. şehir konumundaki İzmir, konut satışlarında İstanbul’un 10’a katladı. İzmir, son 5 yılda konut satışlarında yüzde 16 büyümeye ulaşarak İstanbul ve İzmir’i geride bıraktı.

İZMİR’E 2020’YE KADAR 150 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETMESİ BEKLENİYOR

İzmir’in tercih edilmesinde en büyük etken doğanın içinde yapay yapılaşmanın hakim olduğu konut projeleri olarak görülüyor. Bu durum, İzmir’e göçü artırıyor. TÜİK verilerine göre son 5 yılda İzmir’e göç edenler yüzde 40 artış gösterdi. İstanbul’dan İzmir’e göç edenlerin sayısı son 5 yılda yüzde 50 artarken İzmir’den İstanbul’a göç edenlerin sayısı ise son 5 yılda yüzde 9 azaldı. İzmir, 2017’de 127 binden fazla göç aldı. 2020’ye kadar en az 150 bin kişinin İzmir’e göç etmesi bekleniyor.

GÖÇÜN ARTMASI KONUT SATIŞLARINI ETKİLİYOR

Söz konusu göç hareketi, İzmir’deki konut satışlarını yüzde 16 artırdı. Bu rakamlar ile İzmir konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı. Ankara’da konut satışları son 5 yılda yüzde 9 artarken İstanbul’da ise bu rakam yüzde 1.5 oldu.