EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İzmir konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı

En çok göç alan 3. şehir konumundaki İzmir, konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı. İzmir, son 5 yılda konut satışlarında yüzde 16 büyümeye ulaştı.

Göç hareketleri vatandaşların konut tercihlerini etkiliyor. Türkiye’de en çok göç alan 3. şehir konumundaki İzmir, konut satışlarında İstanbul’un 10’a katladı. İzmir, son 5 yılda konut satışlarında yüzde 16 büyümeye ulaşarak İstanbul ve İzmir’i geride bıraktı.

İZMİR’E 2020’YE KADAR 150 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETMESİ BEKLENİYOR

İzmir’in tercih edilmesinde en büyük etken doğanın içinde yapay yapılaşmanın hakim olduğu konut projeleri olarak görülüyor. Bu durum, İzmir’e göçü artırıyor. TÜİK verilerine göre son 5 yılda İzmir’e göç edenler yüzde 40 artış gösterdi. İstanbul’dan İzmir’e göç edenlerin sayısı son 5 yılda yüzde 50 artarken İzmir’den İstanbul’a göç edenlerin sayısı ise son 5 yılda yüzde 9 azaldı. İzmir, 2017’de 127 binden fazla göç aldı. 2020’ye kadar en az 150 bin kişinin İzmir’e göç etmesi bekleniyor.

GÖÇÜN ARTMASI KONUT SATIŞLARINI ETKİLİYOR

Söz konusu göç hareketi, İzmir’deki konut satışlarını yüzde 16 artırdı. Bu rakamlar ile İzmir konut satışlarında İstanbul ve Ankara’yı solladı. Ankara’da konut satışları son 5 yılda yüzde 9 artarken İstanbul’da ise bu rakam yüzde 1.5 oldu.