EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İzmir konut fiyat artışında İstanbul ve Ankara’yı geçti

İzmir, konut fiyat artışı ile İstanbul ve Ankara’yı solladı. Karşıyaka’da son bir yılda yaşanan fiyat artışı yüzde 60’a ulaştı.

2018’de konut pazarında yaşanan fiyat değişimlerini inceleyen Reidin, İzmir’in fiyat artışında birinci sırayı aldığını ortaya koydu. İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dev ulaşım projeleri İzmir’e olan ilgiyi artırdı.

İzmir’de yaşanan fiyat artışında ulaşım projelerinin en belirleyici faktör olarak karşımıza çıktığını belirten Reidin CEO’su Kerim Alain Bertrand, İzmir’de markalı konutlarda en yüksek artışın yüzde 60.3’lük oranla Karşıyaka’da yaşandığını ifade etti. Kerim Alain Bertrand, bu artışın en çok Karşıyaka Tramvay Hattı’nın 2017’de hizmete açılmasından dolayı olabileceğini söyledi.

FİYATLAR EN ÇOK ZEYTİNBURNU'NDA ARTTI

Reidin CEO’su Kerim Alain Bertrand, İstanbul pazarı hakkında da bazı değerlendirmelerde bulundu. Markalı konutlarda geliştirici satış fiyatlarındaki artışın en yüksek olduğu İstanbul ilçesinin Zeytinburnu olduğunu açıklayan Kerim Alain Bertrand, Zeytinburnu’nda satış fiyatlarının yükselmesinde, oradaki markalı konut projelerinin ve ulaşım imkanlarının artmasının etkili olduğunu belirtti.

2. EL KONUTTA İZMİR YİNE ÖNDE

2. el pazarında ise tablo değişmiyor. İzmir 2. el pazarında ilk sırada yer alıyor. İzmir Aliağa’da bir yılda konut satış fiyatları yüzde 21.40, Karabağlar’da yüzde 19.79, Bornova’da yüzde 16.62, Karşıyaka’da yüzde 16.14, Torbalı’da yüzde 15.43 artış gösterdi.

İstanbul’da 2. el pazarında ilk sırada yüzde 14.74 ile Bakırköy bulunuyor. İstanbul Bakırköy’ü yüzde 14.69 ile Beykoz ve yüzde 10.04 ile Beşiktaş takip ediyor. Başkent Ankara’da ise Keçiören’de son bir yılda yüzde 6.05, Yenimahallede yüzde 5.92 artış yaşandı.

KİRA ARTIŞI YÜZDE 20'YE ULAŞTI

İstanbul, İzmir ve Ankara genelinde 2. el konut pazarında kira artışında İzmir Aliağa yüzde 20.08 ile birinci sırada yerini aldı. Aliağa’yı yüzde 14.55 ile Menemen, yüzde 13.25 ile Karşıyaka, yüzde 13 ile Bornova takip etti.

İstanbul Bakırköy’de ise artış yüzde 9.58, Eyüp’te yüzde 6.91, Bayrampaşa’da yüzde 5.73 oldu. Ankara’da Etimesgut’ta kiralar yüzde 13.69, Yenimahalle’de yüzde 8.98 oranında artış kaydetti.