EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul'un tarihi semtinde metrekare fiyatları yüzde 100 arttı

İstanbul’un nevi şahsına münhasır semtlerinden Balat’ta satılık ve kiralık konut fiyatları 4 yıl içinde yüzde 85 artış gösterdi. Metrekare fiyatları ise yüzde 100 arttı.

İstanbul Avrupa Yakasının tarihi ilçelerinden Fatih’te yer alan en tarihi semtlerden Balat’a akın devam ediyor. Tarihi cumbalı evleri, yıllara meydan okuyan tarihi ibadethaneleri ve sıcacık mahalle ortamıyla İstanbul’un en nevi şahsına münhasır semtlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Balat gayrimenkul yatırımcılarının da ilgisini çekmeye başladı.

Bölgeye getirilen metro hattı, sahil şeridinin düzenlenmesi, Balat Çarşı içinde yapılan birbirinden renkli retro dükkanlar ve kafeler özellikle gençlerin Balat semtine olan ilgisini artırıyor. Bölge halkı ile dışardan gelen halkın kaynaşmaya başladığı, hala daha çocukların sokaklarında top koşturabildiği doğallığını korumayı sürdüren Balat yatırımcının ilgi odağında.

Yatırım değerinin yükselmesi konut kiralarının ve satılık konut fiyatlarının artmasına da neden oluyor. Bu durumdan bölge halkı şikayetçi. Balat’ın semt sıcaklığını korumasını ve fiyatların yükselmesini genel olarak istemiyorlar. Anacak sahibinden.com sitesinden elde edilen istatistiki verilere göre Balat semtinde son dört yıl içinde kout fiyatlarında yüzde 85 oranında artış yaşandığı görüldü.

Hem yerli hem de yabancı turist akınına uğrayan Fatih semti Balat’ta satılık konutların metrekare bazında fiyatı son 4 yıllık süreçte yüzde 100 oranında artış yaşayarak ortalama 4 bin 691 TL’ye kadar yükseldi.

İstanbul Avrupa Yakasının köklü ilçesi Fatih’e bağlı tarihi ve şirin semt Balat’ta son 4 yıl içinde kiralık konutların fiyatı ise yüzde 23 artış yaşayarak ortalama bin 486 lira şeklinde gerçekleşti. Balat semtinde yer alan kiralık konutların metrekare fiyatı ise yüzde 35 artış yaşayarak ortalama 21 lira seviyesine yükseldi.