EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’un İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

İstanbul İmar Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Yönetmelikte yapılan değişiklikler ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yılbaşında çıkardığı İmar Yönetmeliği değişti. Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvenli’nin haberini göre, yönetmeliğe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eklediği madde ile bakanlık; parsel ayırma, birleştirme ve parsel sınırı düzenlemesi ile ilgili kısıtlamalardan muaf tutuldu.

KAMU ALANLARI YÖNETMELİĞE TABİ DEĞİL

Söz konusu ikinci değişiklik talebi İBB Meclisi’ne iletildi. İBB Meclisi’nde oylamaya sunulacak olan değişiklik ile yönetmeliğe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eklediği madde ile bakanlık; parsel ayırma, birleştirme ve parsel sınırı düzenlemesi ile ilgili kısıtlamalardan muaf tutuldu.

ASANSÖR ŞARTINA DÜZENLEME GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine yönetmelikte asansörlerle ilgili düzenleme de yapıldı. 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 4 veya daha fazla katlı binalarda ise asansör tesisi zorunluluğu tek bağımsız bölümlü konutlar için hariç tutuldu.

OKUL BAHÇELERİ İLE İLGİLİ MADDE EKLENDİ

İmar Müdürlüğü, İmar Yönetmeliği’ne okul bahçeleri ile ilgili bir madde ekledi. Söz konusu maddeye göre, okul bahçelerinin daha elverişli kullanılması amacıyla yapılan mimari çözümlerde, en düşük yol kotunun altında düşülmemesi şartıyla bahçenin düzlenmesine ilişkin hususlar proje ile belirlenecek.

YÖNETMELİKTEKİ İLK DEĞİŞİKLİK MART AYINDA YAPILDI

76 maddeden oluşan İstanbul İmar Yönetmeliği, dört aylık bir çalışma sonucu hazırlanmış ve İBB Meclisi tarafından 12 Ocak 2018’de kabul edilmişti. Söz konusu yönetmelik 1 Şubat 2018’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulmuştu. Bakanlık, yönetmelikteki ilk değişikliği Mart 2018’de gerçekleştirmiş ve tamamen gömülü durumdaki bodrum katların merdiven boşluğu bırakılarak dükkan olarak kullanılmasını sağlayan madde iptal edilmişti.