EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul'daki konut satışları yüzde 25 arttı

İstanbul'daki konut satışları eylül ayında yüzde 17 ekim ayında ise yüzde 25 oranında artış gösterdi.

Doların kur artışı kalıcı hale dönerse ekonomiye ve aşırı döviz borçlusu olanlara ciddi bir fatura ortaya çıkacak.

Dolar kurundaki hızlı artış, hükümeti ve aşırı borçlu özel sektörü kaygılandırıyor. Sonuçta kur artışı kalıcı hale dönerse ekonomiye ve aşırı döviz borçlusu olanlara ciddi bir fatura çıkaracak.

Kur artışının vereceği bir çok kayıp vardır ama bankalardaki 150 milyar dolarlık döviz hesabının bu yolla büyüyeceği bir gerçektir. Habertürk'ün haberine göre, kur artışının vereceği hasarın bir bölümü bu yolla telafi edilebilir.

TÜRKİYE'DE HANE HALKININ YÜZDE 61'İ KONUT SAHİBİ

Ancak hanehalkının kaybını belki daha fazlasıyla telafi edecek başka servet alanı gayrimenkuldür. Türkiye’de hanehalkının yüzde 61’i konut sahibidir. Toplumun yarısından fazlasından söz ediyoruz. Gayrimenkul tarafından da işler en azından ekim sonuna kadar iyi gidiyordu.

Darbe girişimine rağmen konut satışları eylülde yüzde 17, ekimde yüzde 25 arttı. Düşen faiz ve düzenlenen kampanyalar alıcıları tetikledi. Konut fiyatları eylülde hız kesmekle birlikte yüzde 0.76 arttı. Son bir yıllık artış da yüzde 13.9’a çıktı.

Son bir yıllık gerçek kira artışı da yüzde 8.9’u buldu. Konutta bir gelir de buradan elde edildi.

Son bir yılda finansal yatırım araçları içinde belki altın fiyatları konut yatırımını geçti denebilir. Altın fiyatları yüzde 16.4 arttı. İlginç ki, eylülden eylüle ortalama dolarda yüzde 1.4 gerileme var. Dolardaki yükseliş eylülün son haftasında başlamıştı.

KİRA ARTIŞI ENFLASYONA ÇOK YAKIN

Son 5 yıllık dönemde, yine konutun yüzde 96’ya varan değer artışı aynı dönemdeki enflasyonu ikiye katladı. İstanbul ise yüzde 144 artış ile tüketici enflasyonunun üç katında.

Buna aynı dönemdeki toplam yüzde 40’lık kira artışından elde edilen geliri de eklemek gerekiyor. Zaten kira artışı enflasyona çok yakın.

Habertürk