EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul'daki konut fiyatları enflasyon verisinin 6 puan gerisinde kaldı

İstanbul'da konut fiyatları artışı enflasyon verisinin yaklaşık 6 puan gerisinde kalarak reel olarak düşüş yaşadı.

Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul'daki konut fiyatları reel olarak düşüş yaşadı. Enflasyon verisinin yaklaşık 6 puan gerisinde kalarak reel olarak düşüş yaşayan İstanbul'daki konut fiyatları gerilemeye devam ediyor.

İstanbul'daki konut fiyatlarındaki nominal artış enflasyon verilerinin ortalama 6 puan kadar gerisinde kaldı. Böylece İstanbul'daki konut fiyatları reel olarak düşüş yaşadı.

Yurdun en büyük kenti ve dünyaca ünlü şehri İstanbul'da konut fiyatları Mart 2018 tarihinde yüzde 3.8 oranında yükselmişti. Ancak enflasyonun gerisinde kalındığı için reel olarak düşüş yaşandı. Mega kentteki konut fiyatları, konut fiyatlarındaki nominal artışın enflasyon verisinin altına düşmesiyle reel olarak geriledi.

Yaklaşık üç yıl önce ihtişamlı dönemini yaşayan gayrimenkul sektörü darbe girişiminin ardından sıkıntılı günler yaşamaya devam ediyor. Devlet eliyle ve özel sektör eliyle yapılan teşviklerin sayesinde sektörün yeniden yükselmesi bekleniyor.

2015 yılından günümüze kadar olan süreçte TL'nin yaklaşık yüzde 35 oranında değer kaybetmesi ve konut stokunun hızla yükselmesi nedenyle İstanbul'daki konut fiyatları da gerilemeye başladı.

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da 2015 yılı içerisinde konut fiyatları yüzde 30’luk artış yaşayarak rekor seviyeye ulaşmıştı. Hem yerli hem de yabancı konut yatırımcılarının en çok tercih ettiği şehirlerden İstanbul’da konut fiyatlarındaki nominal artış enflasyon verisinin altında kalarak reel olarak düştü.

Konut arzının aşırı artışı ve TL'nin yaşadığı değer kaybı nedeniyle hali hazırda sektör temsilcilerinin lehine olan durum inşaat sektöründe yer alan firmalar ve konut sahipleri için tam tersine dönmüş oldu.

İstanbul genelindeki konut fiyatlarındaki artış oranı enflasyon verilerinin ortalama 6 puan gerisinde kalarak reel düşüş yaşadı.

İstanbul’daki konut fiyatları, Mart 2018 tarihinde yüzde 3.8 oranında artış yaşadı. Ancak enflasyon oranı aynı zaman diliminde 10.2 şeklinde açıklandı. İki değer arasındaki fark 15 milyonu aşkın konutun yer aldığı finans ve kültür merkezi İstanbul’da reel şartlar altında konut fiyatlarının düştüğünü gösteriyor.