EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’daki 12 tarihi eser için imar planı kararı çıktı

İBB Meclisi, Beyoğlu, Fatih ve Üsküdar ilçelerinde bulunan 12 tarihi eseri ihya edilmeleri için imar planlarına işleme kararı aldı. Karar, Meclis’ten oy çokluğuyla geçti.

Beyoğlu, Fatih ve Üsküdar ilçelerinde bulunan zaman içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış 12 tescilli eseri, ihya edilmeleri için imar planlarına işleme kararını aldı. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde oy çokluğu ile geçti.

Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre; İBB Meclisinin gündemine alınan raporda, “Beyoğlu’nda; Hatuniye Külliyesi, Fatih'te; Eme Kadın Cami, Haydarpaşa Cami, Attar Halil Mescidi, Kepenekçi İshak Cami, Elvan Çelebi Cami, Defterdar Efendi Medresesi ve Mescidi, Deniz Abdal Cami, Aydınoğlu Tekkesi, Voynuk Cami ve Katip Muslihittin Mescidi ile Üsküdar'da; Fıstıklı Mescidi'nin ihya edilme kararı alındığı” ifadeleri yer aldı.

“İstanbul II Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” ve “İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararlarının yer aldığı raporda; “Herhangi bir sebepten dolayı yok olan korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli cami, mescit, türbe ve benzeri kültürel mirasının yaşatılmasının sağlanabilmesi amacı ile Fatih, Beyoğlu ve Üsküdar’da yer alan ancak günümüze kadar ulaşmayan tescilli yapıların korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil kararının planlara işlenmesi ve fonksiyon değişikliğine ilişkin Koruma Amaçlı İmar Plan değişiklik gerekiyor” ifadeleri yer aldı.