EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"İstanbul'da yabancı yatırımcıya satılan konut yüzde 147 arttı"

Konut satış istatistikleri ve konut sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu yabancıya satılan konutta yüzde 147 artış olduğunu söyledi.

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu yabancıya konut satışında yüzde 147 oranında artış meydana geldiğini açıkladı.

Konut satış istatistiklerini değerlendiren AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu konut satışları ve konut sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tavukçuoğlu açıklamasında şunları kaydetti: “Konut satışlarında eylül ayında da yüzde 28,8’lik artışın gerçekleşmesi yeni bir rekora daha imza atacağımız anlamına gelmektedir. Genel olarak yaz ayları ve ramazanla birlikte durağan geçen sektör, bu yazı oldukça hareketli geçirdi. Hem KDV indirimleri hem de markalı büyük konut projeleri birbiri ardına kampanyalar düzenleyerek konut alıcılarını hareketlendirdiler. İpotekli satışların azalıp konut alıcısının ilk elden satışa yönelmeleri de bunu doğrulamaktadır. Konut satış rakamlarının son çeyrekte de artara devam edeceğini öngörüyor ve yılı yeni bir satış rekoruyla kapatmayı planlıyoruz.

“İstanbul’da yabancıya konut satışları yüzde 147 arttı”

Geçen yılın aynı ayına göre yabancılara yapılan konut satışındaki yüzde 75,2’lik artış, yabancıya konut satışında geçen sene yapılan 18 bin 189 adet konut satışını geçeceğimizi gösteriyor ki ocak-eylül dönemine baktığınız zaman 15 bin 382 konut satmışız. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 13 bin 233’tü. Özellikle İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 147’lik bir artış söz konusu. Yabancıya konut satışının artışı, Türkiye’ye olan güveninin arttığını ve yabancıya yapılan KDV indiriminin ve yine 1 milyon Dolar’ın üzerinde gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesinin satışlara olumlu etki ettiğini gösteriyor. Bu yüzden bakanlığın, yabancıya vatandaşlık verilmesinde 1 milyon Dolar bareminin azaltılmasını AYİDER olarak destekliyoruz.”