EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da sektörün gözü İmar Yönetmeliği’nde

İstanbul’da sektör İmar Yönetmeliği’ni bekliyor. Yeni İmar Yönetmeliği’nde bodrum kat ve otopark konusunda yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

İstanbul’da birçok müteahhidin gözünün bu aralar çıkması beklenen İstanbul İmar Yönetmeliği’nde olduğunu ifade eden Leyla İlhan, Dünya Gazetesi’ndeki köşesinde bunu ele aldı.

İstanbul İmar Yönetmeliği’nde en çok merak edilen konuların başında ise bodrum katlarının geri gelip gelmeyeceğinin olduğunu ifade eden İlhan; “Bu madde nedeniyle pek çok projenin beklemede olduğu söyleniyor. Hatırlanacağı üzere sel baskınlarına karşın 2017’nin Temmuz ayında yayınlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile konut binalarında bodrum katları ancak iki odanın tamamen açığa çıkması şartı ile yapılabiliyordu” dedi. Bu durumun neredeyse eğilimli araziler dışında İstanbul’da bodrum katın iskan edilememesi anlamına geldiğini belirten İlhan yazısına “Bu madde özellikle projelerinde bodrum katta daire yapmak isteyen müteahhitleri zora sokmuştu. İstanbul’a yönelik hazırlanacak yönetmelikte bu maddenin değişeceği beklentileri artmıştı” diye devam etti.

BEKLENTİLERİ İÇERECEK ŞEKİLDE HAZIRLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan son yönetmeliğin söz konusu beklentileri içerecek şekilde hazırlandığını vurgulayan Leyla İlhan, yazısına şöyle devam etti:

“16 Nisan tarihinde bazı değişikliklerin yapılması için İstanbul Büyükşehir Meclisi'ne gönderildi. Fakat bazı değişiklikler getirdi. Sel baskınlarına karşı sadece 1 bodrum katına iskan hakkı verildi. Yine bodrumların toprağa gömülü kısmına da sınırlama getirildi. Yeni uygulamada bir bodrum katın toprağa gömülü mesafesi en fazla 1 metre olarak belirlendi. Yönetmelik sel riski altında olan dere ve havzalarda ise ilgili makamların izni alınarak bodrum yapılmasına bodrum katı yapılmasına onay verdi.”

İBB meclisinin gerekli değişiklikleri yapıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermesi halinde yasanın yakın zamanda uygulamaya gireceğini ifade eden İlhan, böylece bu madde nedeniyle aylardır projelerini bekleten müteahhitlerin yeniden işe koyulacaklarını ve projelerini hayata geçireceklerini ifade etti. İlhan bununla birlikte sektöre bir hareket geleceğini de yazısına ekledi.

BİNA UYGUNSA OTOPARK ŞART

Son imar yönetmeliğinin otopark konusunda da yenilikler içerdiğini hatırlatan İlhan, Dünya Gazetesi’ndeki köşesine şöyle devam etti:

“Yeni yönetmelikte otopark konusuna biraz daha önem verilmiş. Yönetmelikte eğer binanın giriş-çıkışı ve eğimi el veriyorsa mutlaka otopark yapılmasını şart koşuyor. Ancak konut bu koşulları yerine getirmiyorsa bedel ödeme söz konusu oluyor. Eski uygulamada ise otopark yapmak istemeyen bunun için belediyeye bir bedel ödeyerek otoparkı eleyebiliyordu.”

İnşaat alanlarında ortaya çıkan emsal dışı alanların yüzde 30’dan fazla olamayacağı kuralının müteahhitler için en büyük sıkıntılardan biri olduğunu ifade eden İlhan, bu konuda kuralın ise değişmediğini belirtti.

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı ve şehir plancısı Hüseyin Oflaz’ın da bu konuya dikkat çektiğini belirten Leyla İlhan; Oflaz’ın bu durumu “Eskiden müteahhitler rahatlıkla 10 bin metrekare satılabilir alanı olan inşaata merdiven boşluğu, havalandırma boşluğu ve otopark gibi alanları da dahil ederek bu alanı 16 bin metrekareye çıkarabiliyordu. Şimdi ise emsal dışı alana sınırlandırılma getirildi. Böylece vatandaş kullanmayacağı alanı almak zorunda kalmayacak. Emsale giren ve girmeyen alanlar netleşti. Net-bürüt olayı netleşti” diye yorumladığını ifade etti.

İstanbul için hazırlanan yönetmeliğin otopark açısından olumlu olduğunu belirten İlhan yazısını “Ancak her ne kadar sel veya taşkın riski altında olan bölgelerde ise dere ve havzalarda ise İSKİ gibi ilgili kurumların görüşü alınarak yapılabilir denilse de bu maddenin olası can güvenliği düşünülerek yer almaması daha iyi olurdu” diyerek bitirdi.