EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul'da öğrencilerin radarındaki bölgelerin ortalama kira fiyatları

İstanbul’da üniversiteye başlayacak öğrencilerin kiralık ev arayışı Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy’de yoğunlaşıyor. İşte bölge bölge kiralık daire fiyatları…

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından kiralık ev arayışına başlayan öğrenciler sektörü hareketlendirdi. İstanbul genelindeki RE/MAX ofislerinden alınan bilgiye göre öğrencilerin kiralık ev arayışları özellikle Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy ilçelerinde yoğunlaşıyor.

KİRALAR BİN 200 TL İLE 3 BİN 500 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, genellikle iki ya da üç öğrencinin aynı evi paylaşmayı tercih ettiklerini belirtti. En çok talep gören daire tiplerinin 1+1 ile 2+1 olduğunu belirten Karahan, “Kişi sayısının artmasına paralel olarak 3+1’lere de talep olabiliyor” ifadelerini kullandı.

Kiralık 1+1 dairelerin fiyatları Bakırköy’de bin 200 TL ile bin 500 TL arasında değişiyor. Beşiktaş merkez ve Ortaköy bölgesinde ise kiralar bin 600 TL’den başlıyor. Göztepe-Kadıköy arasında ise kiralar bin 400 TL’den başlangıç gösteriyor.

Kiralık 2+1 dairelerin fiyatları Bakırköy’de bin 500 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. Fiyatların 2 bin 200 TL’den başladığı Beşiktaş’ta ise bu rakam bazı mahallelerde 3 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kadıköy’de ise öğrenciler 3 bin TL’ye kadar olan evlere talep gösteriyor.

KİRALAR KADIKÖY’DE DÜŞTÜ BEŞİKTAŞ’TA YÜKSELDİ

Kiralık konutların fiyat artışına ilişkin standart bir uygulamanın söz konusu olmadığını belirten Gökhan Karahan, Kadıköy’de fiyatlarda düşüşün söz konusu olduğunu ifade etti. “Geçen yılın aynı dönemine göre ise Beşiktaş’ta yüzde 10 ile 20 arasında bir artış var” dedi.

ÖĞRENCİLERİN KRİTERLERİ ARASINDA OKULA VE SOSYAL ORTAMLARA YAKINLIK VAR

Öğrencilerin kiralık evlere yönelik öncelikli kriterleri arasında okula ve sosyal ortamlara yakınlığıyla fiber internet, uydu televizyon gibi teknolojik altyapıya sahip 1+1 ve 2+1 konut tipleri yer alıyor. Toplu taşıma ile kolay ulaşılabilir olması da aranan kriterler arasında bulunuyor.