EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

İstanbul’da ofis kiraları yüzde 10 geriledi

2017 Nisan ayı verilerine göre İstanbul’da ofis kiraları 2016 Nisan ayına kıyasla yüzde 10.3 geriledi.

ofisraporu.com’un Nisan ayı raporunu göre, İstanbul’da A sınıfı ofis piyasasında toplam kiralanabilir alanın yaklaşık 3’te birinin (yüzde 32.3) boş olduğu görülüyor. İstanbul’da ofis piyasasındaki düşük talep ve yavaşlama devam ediyor. 2017 yılının ilk çeyreğinde taşınan firmaların büyük bölümünün önceki ofislerine kıyasla daha küçük ofislere geçtiği tespit edildi.

İstanbul’da ortalama kira bedeli ilk çeyrekte 21.4 dolar olarak gerçekleşti. En yüksek ortalama kira bedeli ise 34.3 dolarla Levent bölgesinde (A sınıfı ofis pazarı) olduğu görülüyor.

Nisan 2017 verilerine göre İstanbul’daki ofis bölgeleri şöyle ayrılıyor: Levent, Maslak, Esentepe- Zincirlikuyu-Etiler, Beşiktaş-Taksim, Mecidiyeköy-Şişli, Seyrantepe-Kağıthane, İstanbul Batı, Kozyatağı-Ataşehir, Altunizade, Ümraniye, Kavacık, Küçükyalı-Maltepe, İstanbul Doğu.

Verilere göre önümüzdeki dönemde kira işlemlerinin hızla gerçekleşeceği yeni bölgeler ise şöyle: Küçükyalı-Maltepe, Ümraniye, Kozyatağı-Ataşehir, Seyrantepe-Kağıthane.

Yukarıdaki grafikte bölge bazında ortalama A sınıfı kira değerleri ve o bölgede ofis kiralamak isteyen firmaların bütçeleri bir arada görülmektedir. Arz ile talep arasındaki farkın en düşük olduğu Ümraniye, Kozyatağı-Ataşehir, Küçükyalı-Maltepe ve Seyrantepe-Kağıthane bölgelerinde önümüzdeki dönemlerde kiralama işlemi gerçekleşme ihtimalinin yüksek olabilir.